Polski Nobel za egipskich mnichów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 21:30
Wyszedł z rodzinnej wioski, zamknął się w pustelni, by przez dwadzieścia lat modlić się i uprawiać ascezę. W końcu inni nie wytrzymali, rozwalili bramy i weszli go zobaczyć.
Audio
Polski Nobel za egipskich mnichów
Foto: Ccarlstead/Flickr, lic. CC

Tak w największych skrócie można by streścić początki życia pustelniczego św. Antoniego, który według tradycji był pierwszym chrześcijańskim mnichem. – Przekonanie, że asceza jest miła Bogu, było czymś, co istniało w religii chrześcijańskiej od początku – przypominała w Dwójce prof. Ewa Wipszycka, podkreślając, że nim powstała forma ascezy w odosobnieniu, praktykowano ją w warunkach domowych. Dopiero pod koniec III wieku pojawia się nowe zjawisko: ruch pustelniczy.  
Prof. Wipszycka gościła w Dwójce z okazji przyznania jej prestiżowej nagrody Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, zwanej "polskim Noblem”. Wyróżnienie to otrzymała za interdyscyplinarną rekonstrukcję funkcjonowania wspólnot klasztornych w poźnoantycznym Egipcie.
Nagrodzona monografia "Moines et communautes monastiques en Egypte, IV- VIII siecles" ("Mnisi i wspólnoty monastyczne w Egipcie, wieki IV-VIII") podsumowuje trzy dekady badań Laureatki nad przestrzenną, wspólnotową i ekonomiczną organizacją klasztorów zlokalizowanych nad Nilem w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Dzieło przedstawia przyrodnicze i kulturowe uwarunkowania funkcjonowania tych wspólnot oraz materialne warunki codziennego życia mnichów.
Wnikliwy opis sytuacji klasztorów egipskich powstał w wyniku przeprowadzonych przez prof. Wipszycką studiów historycznych, ale także archeologicznych badań terenowych i studiów papirologicznych. Wyróżniona monografia jest więc precyzyjnie skonstruowanym, interdyscyplinarnym kompendium wiedzy o zakładanych w Egipcie wspólnotach klasztornych i żyjących w nich mnichach. Bogato ilustrowane dzieło stanowi znaczący wkład w zrozumienie procesów społeczno-kulturowych, które miały miejsce na tym obszarze u schyłku cywilizacji antycznej. Pozwala również poznać i lepiej zrozumieć początki chrześcijaństwa i chrześcijańskiego życia klasztornego w Egipcie, które znalazło swoją kontynuację w średniowiecznej działalności zakonów na zachodzie Europy i w Bizancjum.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zobacz więcej na temat: Egipt POLSKA Europa
Czytaj także

Alaryk – tajemniczy barbarzyńca

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 07:28
Rozmowa o zdobyciu Rzymu w 410 roku, o zmierzchu starego świata i o nietuzinkowym wodzu.
rozwiń zwiń