Projekty nowoczesnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 14:00
- Od 1918 r. modernizacja w Polsce była inicjowana przez rządzące elity - mówił w Dwójce dr Wojciech Musiał, autor monografii "Modernizacja Polski. Polityki rządowe w latach 1918–2004", wydanej dzięki Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Audio
  • Dr Wojciech Musiał mówi o swojej książce "Modernizacja Polski. Polityki rządowe w latach 1918–2004" (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Od niedzieli, zawód architekta, tak jak 95 innych profesji, został zderegulowany
Od niedzieli, zawód architekta, tak jak 95 innych profesji, został zderegulowanyFoto: Fot: Glow Images/ East News

"Modernizacja Polski. Polityki rządowe w latach 1918–2004" to pierwsza w polskiej literaturze monograficzna próba uchwycenia procesów modernizacji ostatniego stulecia. Praca składa się z dwóch części. Pierwsza to opis narzędzi metodologicznych i teoretycznych objaśniający fenomen tego procesu społecznego, a także sposoby jego badania. Druga poddaje analizie kolejne modernizacyjne skoki w trzech radykalnych i odmiennych co do istoty oraz przebiegu okresach: dwudziestoleciu międzywojennym, Polsce Ludowej, III Rzeczypospolitej.

Książka ukazuje, jak kolejne rządy starały się zaprojektować zmiany społeczne, polityczne i ekonomiczne, tak aby doścignąć państwa wysoko rozwinięte. Pozwała też zrozumieć, jakich przekształceń doświadczyło państwo oraz społeczeństwo. Autorem tej książki jest dr Wojciech Musiał z  Zakładu Teorii Polityki i Państwa w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Katarzyny Kobyleckiej z autorem książki.

Zobacz więcej na temat: architektura NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa: miasto, które zmienia się z prędkością światła

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 17:30
- Po 1990 roku Warszawa stawała się inna właściwie każdego dnia. Dorastałam w czasach największej dynamiki - mówiła Joanna Kusiak w "Skarbcu Nauki Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy architektura mami zmysły

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 16:18
- Bardzo często w codziennym życiu konfrontowani jesteśmy z przestrzeniami, w których nie zawsze naczelnym zmysłem okazuje się wzrok - opowiadała w "Skarbcu Nauki Polskiej" dr Gabriela Świtek.
rozwiń zwiń