X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kolektywny narcyzm" Aleksandry Cichockiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 09:00
W "Skarbcu Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z jedną z laureatek tegorocznej edycji Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Aleksandrą Cichocką.
Audio
  • Aleksandra Cichocka o pracy "Kolektywny narcyzm" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Kolektywny narcyzm Aleksandry Cichockiej
Foto: sxc.hu

Z wykształcenia jest psychologiem, absolwentką Wydziału Psychologii UW. W swojej pracy naukowej skupia się na problematyce stosunków międzygrupowych, tożsamości grupowej i ideologii. Jest szczególnie zainteresowana rolą indywidualnego i zbiorowego poczucia własnej wartości w kształtowaniu postaw międzygrupowych i przekonań politycznych.

Badania prowadzone przez Aleksandrę Cichocką mogą pomóc w wyjaśnieniu aktualnych zjawisk społecznych czy politycznych. Do takich badań należą m.in. analizy relacji między samooceną a poglądami politycznymi. Ich wyniki pokazują, że podnoszenie utajonej (nieświadomej) samooceny może sprawiać, że ludzie będą skłaniać się ku liberalnej ideologii. Konserwatywna ideologia natomiast związana jest raczej z defensywną niż bezpieczną, dobrze ugruntowaną samooceną. Badania prowadzone w Polsce i w USA pokazały też, iż prawicowe poglądy związane są raczej z narcystyczną, obronną samooceną.

Inne badania Aleksandry Cichockiej doprowadziły do opracowania koncepcji kolektywnego narcyzmu, która opiera się na założeniu, że skoro ludzie bywają narcystyczni na poziomie indywidualnym i idealizują własne "ja", mogą być narcystyczni również na poziomie grupowym i idealizować grupę, z którą się identyfikują. Laureatka zaproponowała także skalę umożliwiającą pomiar kolektywnego narcyzmu, która doczekała się już tłumaczeń na osiem języków i jest stosowana przez badaczy z całego świata.

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.

Zobacz więcej na temat: Polska Akademia Nauk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy architektura mami zmysły

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 16:18
- Bardzo często w codziennym życiu konfrontowani jesteśmy z przestrzeniami, w których nie zawsze naczelnym zmysłem okazuje się wzrok - opowiadała w "Skarbcu Nauki Polskiej" dr Gabriela Świtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekty nowoczesnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 14:00
- Od 1918 r. modernizacja w Polsce była inicjowana przez rządzące elity - mówił w Dwójce dr Wojciech Musiał, autor monografii "Modernizacja Polski. Polityki rządowe w latach 1918–2004", wydanej dzięki Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń