"Kolektywny narcyzm" Aleksandry Cichockiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 09:00
W "Skarbcu Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z jedną z laureatek tegorocznej edycji Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Aleksandrą Cichocką.
Audio
  • Aleksandra Cichocka o pracy "Kolektywny narcyzm" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Kolektywny narcyzm Aleksandry Cichockiej
Foto: sxc.hu

Z wykształcenia jest psychologiem, absolwentką Wydziału Psychologii UW. W swojej pracy naukowej skupia się na problematyce stosunków międzygrupowych, tożsamości grupowej i ideologii. Jest szczególnie zainteresowana rolą indywidualnego i zbiorowego poczucia własnej wartości w kształtowaniu postaw międzygrupowych i przekonań politycznych.

Badania prowadzone przez Aleksandrę Cichocką mogą pomóc w wyjaśnieniu aktualnych zjawisk społecznych czy politycznych. Do takich badań należą m.in. analizy relacji między samooceną a poglądami politycznymi. Ich wyniki pokazują, że podnoszenie utajonej (nieświadomej) samooceny może sprawiać, że ludzie będą skłaniać się ku liberalnej ideologii. Konserwatywna ideologia natomiast związana jest raczej z defensywną niż bezpieczną, dobrze ugruntowaną samooceną. Badania prowadzone w Polsce i w USA pokazały też, iż prawicowe poglądy związane są raczej z narcystyczną, obronną samooceną.

Inne badania Aleksandry Cichockiej doprowadziły do opracowania koncepcji kolektywnego narcyzmu, która opiera się na założeniu, że skoro ludzie bywają narcystyczni na poziomie indywidualnym i idealizują własne "ja", mogą być narcystyczni również na poziomie grupowym i idealizować grupę, z którą się identyfikują. Laureatka zaproponowała także skalę umożliwiającą pomiar kolektywnego narcyzmu, która doczekała się już tłumaczeń na osiem języków i jest stosowana przez badaczy z całego świata.

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.

Zobacz więcej na temat: Polska Akademia Nauk
Czytaj także

Gdy architektura mami zmysły

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 16:18
- Bardzo często w codziennym życiu konfrontowani jesteśmy z przestrzeniami, w których nie zawsze naczelnym zmysłem okazuje się wzrok - opowiadała w "Skarbcu Nauki Polskiej" dr Gabriela Świtek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekty nowoczesnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 14:00
- Od 1918 r. modernizacja w Polsce była inicjowana przez rządzące elity - mówił w Dwójce dr Wojciech Musiał, autor monografii "Modernizacja Polski. Polityki rządowe w latach 1918–2004", wydanej dzięki Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń