Totalitaryzm - zwycięstwo fizjologii nad polityką

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 23:30
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" mówiliśmy o książce dr Marcina Moskalewicza pt. "Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt".
Audio
  • Marcin Moskalewicz o książce "Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Woroszyłow, Mołotow, Stalin i Jeżow
Woroszyłow, Mołotow, Stalin i JeżowFoto: Wikimedia / CC

Kluczem do zrozumienia fragmentarycznej myśli Hannah Arendt jest filozofia historii, zarówno w znaczeniu spekulatywnym, jak i krytycznym. Odpowiedź Arendt na totalitaryzm - na zwycięstwo fizjologii nad polityką - jest jednocześnie przemyślana i radykalna. Totalitaryzm nie okazuje się wyłącznie systemem sprawowania władzy, lecz stanowi skrajny przypadek opowiadania historii, fałszywy sposób tworzenia narracji, która sięga w głąb indywidualnej tożsamości.

"Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt" dr Marcina Moskalewicza to kolejna wydawnicza premiera serii "Monografie" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA NAUKA
Czytaj także

"Kolektywny narcyzm" Aleksandry Cichockiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 09:00
W "Skarbcu Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z jedną z laureatek tegorocznej edycji Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Aleksandrą Cichocką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybierz najlepszą "Książkę Historyczną Roku”!

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 11:00
To już piąta edycja konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Codziennie w "Poranku Dwójki" prezentujemy nominowane książki.
rozwiń zwiń