Sejmiki w XVII- i XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 22:00
Dr Grzegorz Glabisz to historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła jego prace w zakresie badań nad sejmikami (głównie województw Wielkopolski) w XVII- i XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej.
Obraz Jana Matejki z 1891 roku. Przedstawia pochód posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana w celu ponownego zaprzysiężenia wraz z królem tekstu konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni zwany Wielkim.
Obraz Jana Matejki z 1891 roku. Przedstawia pochód posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana w celu ponownego zaprzysiężenia wraz z królem tekstu konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni zwany Wielkim.Foto: Piotr Mecik / Forum

Z opublikowanych przez niego badań jednoznacznie wynika, że w najbardziej przełomowych i często kryzysowych momentach szlachta wielkopolska podejmowała się obrony praw oraz suwerenności Rzeczypospolitej. W starszych badaniach historycy raczej dostrzegali brak oddolnego zaangażowania, co teraz w świetle ustaleń dr. Glabisza można uznać za nieuzasadnione.

Wyróżniony historyk w najbliższej przyszłości chce także opracować materiały sejmikowe z czasów Sejmu Wielkiego i tym samym przyjrzeć się instrukcjom dla posłów koronnych na obrady tego Sejmu w kontekście dyskursu reformatorskiego.

Czytaj też:


Posłuchaj
28:51 Dwójka skarbiec nauki polskiej 18.01.2023.mp3 Dr Grzegorz Glabisz o sejmikach w XVII- i XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka) 

Program START to roczne stypendia dla wybitnych młodych uczonych znajdujących się na początku kariery naukowej. Celem jest wyróżnienie najzdolniejszych badaczy oraz zachęcenie ich do dalszego rozwoju naukowego poprzez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 21.30

mg/fnp.org.pl/kor

Czytaj także

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej pomaga Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 22:00
W związku z wybuchem wojny w Ukrainie, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już w marcu tego roku uruchomiła nową inicjatywę - Program Współpracy Polsko-Ukraińskiej.
rozwiń zwiń