Sarmatyzm - porządkowanie znaczeń i genezy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2025 13:57
Gościem audycji "Skarbiec nauki polskiej" będzie dr Maciej Nawrocki, autor książki "Sarmatyzm. Historia pojęcia".
Skąd wziął się sarmatyzm (rozumiany jako słowo i jako pojęcie) i jaką pełnił funkcję w dyskursach historycznych na przestrzeni 250 lat, dowiemy się w audycji
Skąd wziął się "sarmatyzm" (rozumiany jako słowo i jako pojęcie) i jaką pełnił funkcję w dyskursach historycznych na przestrzeni 250 lat, dowiemy się w audycjiFoto: Lech Gawuc/REPORTER

Zapewne każdy, kto interesuje się polską historią, zetknął się kiedyś ze słowem "sarmatyzm". Jednakże gdy zestawić ze sobą jego rozmaite formalne i nieformalne definicje, okazuje się, że dotyczą one niezwykle szerokiej gamy zjawisk, które nierzadko nawet stoją względem siebie w kompletnej sprzeczności.

Skąd zatem "sarmatyzm" (rozumiany jako słowo i jako pojęcie) się wziął i jaką pełnił funkcję w dyskursach historycznych na przestrzeni 250 lat? Jak go rozumiano i jakie kryły się za tym idee? Kto i w jakim celu go używał? I wreszcie: na ile "sarmatyzm" jest pojęciem fundacyjnym dla współczesnej idei polskości?

O tym wszystkim pisze dr Maciej Nawrocki w pracy "Sarmatyzm. Historia pojęcia". Autor jest polonistą, tłumaczem, absolwentem MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim, adiunktem na Uniwersytecie SWPS w Krakowie, a jego książka właśnie ukazała się w prestiżowej serii Monografie FNP, publikowanej przez Wydawnictwo Naukowe UMK w Toruniu.

***

Na audycję "Skarbiec nauki polskiej" we wtorek (20.05) w godz. 22.30-23.00 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

pg/k

Czytaj także

Osiemnastowieczne salony w Polsce i we Francji

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 22:00
"Salony, »salonierki«, polityka" - to tytuł książki napisanej przez dr Dorotę Wiśniewską z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, która bada europejskie oświecenie, skupiając się na historii kobiet w ujęciu porównawczym. Niedawno praca ta ukazała się w cenionej serii Monografie FNP. Autorka była gościem audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej".                                                                                                  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowatorskie studia nad chasydyzmem naukowca z Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 21:20
Prof. Marcin Wodziński z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego to jeden z tegorocznych laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Został doceniony za nowatorskie studia nad chasydyzmem wyjaśniające rolę kultury, polityki i geografii w kształtowaniu tożsamości religijnych i relacji międzyetnicznych.
rozwiń zwiń