Polskie Radio
Section05
Katarzyna Kobylecka

Meteoryty - przybysze z kosmosu. Jakich informacji nam dostarczają?

- Meteoryty są fragmentami skalnymi pochodzącymi z obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Mogą to być małe planetoidy, które krążą między Marsem a Jowiszem. Mogą to być fragmenty dużych planetoid. Mogą to też być fragmenty planet, takich jak Mars, a nawet fragmenty naszego Księżyca - wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka meteoryt astronomia NAUKA kosmos

Polacy szukają reliktów systemu rzymskich umocnień granicznych w Afryce

Rzymski limes to system umocnień oddzielających i jednocześnie zabezpieczających granicę Imperium Romanum przed najazdem barbarzyńców. W Europie bodaj najsłynniejszy odcinek limesu to wał Hadriana na Wyspach Brytyjskich czy fortyfikacje w Nadrenii. Ale rzymskie imperium obejmowało swoim zasięgiem również północne wybrzeża Afryki.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytny Rzym archeologia NAUKA

Polacy szukają reliktów systemu rzymskich umocnień granicznych w Afryce

Rzymski limes to system umocnień oddzielających i jednocześnie zabezpieczających granicę Imperium Romanum przed najazdem barbarzyńców. Z Europie bodaj najsłynniejszy odcinek limesu to wał Hadriana na Wyspach Brytyjskich czy fortyfikacje w Nadrenii. Ale rzymskie imperium obejmowało swoim zasięgiem również północne wybrzeża Afryki.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytny Rzym archeologia NAUKA

Pierwszy cesarz Chin i jego Armia Terakotowa. Co wiemy o tym wyjątkowym znalezisku?

Armia Terakotowa pierwszego cesarza to niewątpliwie najważniejsze znalezisko archeologiczne z terytorium Chin. 50 lat temu trzej rolnicy kopiący studnię w okolicach chińskiego miasta Xi'an, zamiast znaleźć wodę, wydobyli z ziemi naturalnej wielkości figurę wojownika sprzed ponad 2 tysięcy lat. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Chiny Katarzyna Czapska Monika Rekowska Armia Terakotowa archeologia

Wielkanoc w Jedynce. Muzyka, audycje i transmisje nabożeństw

Program 1 Polskiego Radia na Święta Wielkanocne przygotował dla słuchaczy ciekawą ofertę. Na antenie radiowej Jedynki pojawiły się m.in. audycje specjalne oraz rozmowy z ciekawymi gośćmi. To wszystko w ciekawej oprawie świątecznej. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Roman Czejarek Daniel Wydrych Grzegorz Osiecki Joanna Ficińska Artur Wolski Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Monika Chrobak Sława Bieńczycka Kamil Wicik Katarzyna Kobylecka Przemysław Goławski Aleksandra Tykarska Małgorzata Bartas-Witan Agnieszka Kozłowska-Łysko Patryk Michalski Ula Kaczyńska Paweł Sztompke Janusz Kukuła Zbigniew Krajewski Wojciech Urban

"Testimonium Flavianum" Józefa Flawiusza. Skąd biorą się wątpliwości dotyczące autentyczności?

"Testimonium Flavianum", czyli słynny passus w dziele żydowskiego historyka Józefa Flawiusza to najwcześniejsze pozachrześcijańskie odniesienie do historyczności Chrystusa. Fragment ten znalazł się w pracy Flawiusza "Dawne dzieje Izraela", która powstała w latach 90. I wieku n.e. Wspominana jest tam działalność Jezusa i okoliczności jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Józef Flawiusz Jezus Chrystus Mateusz Kusio Wielkanoc

Dzięki sztucznej inteligencji odczytano 100 słów ze zwęglonego zwoju z Herkulanum

Wybuch Wezuwiusza w 79 roku zniszczył trzy italskie miasta położone u jego stóp: Pompeje, Stabie i Herkulanum. Pyły gorących popiołów nie tylko uśmierciły mieszkańców, ale też skryły pod grubą warstwą cały ich dobytek. Dzięki sztucznej inteligencji odczytano 100 słów ze zwęglonego zwoju papirusowego z Herkulanum.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja archeologia erupcja wulkanu Herkulanum Vesuvius Challenge Tomasz Łojewski Krzysztof Szamałek Katarzyna Kobylecka

Osiemnastowieczne salony w Polsce i we Francji

"Salony, »salonierki«, polityka" - to tytuł książki napisanej przez dr Dorotę Wiśniewską z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, która bada europejskie oświecenie, skupiając się na historii kobiet w ujęciu porównawczym. Niedawno praca ta ukazała się w cenionej serii Monografie FNP. Autorka była gościem audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej".                                                                                                  
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Katarzyna Kobylecka Uniwersytet Wrocławski Dwójka Dorota Wiśniewska