"Waszyngtoński" pałac Czarnomskich na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:18
W kolejnym odcinku cyklu "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladami rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej" odwiedziliśmy klasycystyczny pałac w Czarnominie, którego ogrodowa fasada przywodzi na myśl siedzibę prezydentów USA - Biały Dom.
Audio
  • O pałacu w Czarnominie mówią: Jarosław Jakimczyk oraz Kacper Krasicki z Fundacji XX Czartoryskich i prof. Jarosław Komorowski z Instytut Sztuki PAN (PR, 2018)
Pałac w Czarnominie
Pałac w CzarnominieFoto: źr. Kurier Galicyjski

Obodowka1200.jpg
Pałac rodziny Sobańskich w Obodówce

O zagadkowym powinowactwie pomiędzy budowlami w Waszyngtonie i na pograniczu Ukrainy z Mołdawią i Naddniestrzem, a także o skandalicznych okolicznościach narodzin fortuny Mikołaja Czarnomskiego i miejscu jego budzącej podziw rezydencji w kulturze polskiej XIX i początków XX wieku w audycji mówili: Kacper Krasicki z rady Fundacji XX Czartoryskich i prof. Jarosław Komorowski z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Przy okazji przybliżyliśmy słuchaczom twórczość włoskiego architekta, który przeszedł do historii głównie jako autor słynnych schodów w Odessie, znanych z filmu "Pancernik Potiomkin" Sergiusza Eisensteina.

***

Tytuł audycji: Twierdze i rezydencje 

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Goście: Kacper Krasicki (Fundacja XX Czartoryskich), prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 15.06.2018

Godzina emisji: 14.30

pg/mko

Zobacz więcej na temat: zabytki HISTORIA Ukraina
Czytaj także

Edukacja tradycji. Co nowego na Zamku w Łańcucie?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 11:50
W kwietniu na Zamku w Łańcucie zaczęły się prace, które – o czym opowiadał w Dwójce Wit Karol Wojtowicz, dyrektor placówki – przekształcą wnętrza Oranżerii, jak i Ujeżdżalni.
rozwiń zwiń