Hamelin gra Busoniego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 10:00
W "Płytomanii" zrecenzowaliśmy najnowszy, trzypłytowy album wytwórni Hyperion, na którym kanadyjski pianista Marc-André Hamelin wykonuje późne utwory fortepianowe Ferruccia Busoniego.
Audio
  • Hamelin gra Busoniego, Alessandro de Marchi nagrywa "La Stellidaura vendicante" – jedną z dwóch zachowanych oper Francesco Provanzale, a Piotr Kamiński przedstawia kolejny odcinek "Złotej setki"... (Płytomania/Dwójka)
Marc-Andr Hamelin. Duszniki-Zdrój gościły w tym roku znakomitego kanadyjskiego pianistę
Marc-André Hamelin. Duszniki-Zdrój gościły w tym roku znakomitego kanadyjskiego pianistęFoto: Darrenmichaelman/Wikimedia/CC

Słuchaliśmy także krótkiego komentarza samego pianisty:

Nigdy nie miałem talentu do planowania czegokolwiek, w szczególności mojej kariery. Nie miałem nikogo, kto by mi pomagał w doborze repertuaru, ale zawsze byłem bardzo ciekawy. Kiedy tylko miałem okazję spróbować czegoś, co wykraczało poza standardowy repertuar – robiłem to. Kiedy byłem nastolatkiem i uzbierałem nieco oszczędności – m.in. z nagród na różnych konkursach – wydawałem je na płyty i partytury. Zacząłem zresztą od muzyki współczesnej – bo to było najdziwniejsze i o to chodziło.

Marc-André Hamelin ujawnił także najbliższe plany fonograficzne, a są one bardzo rozległe. Pianista w ubiegłym roku zarejestrował materiał na… cztery krążki.

Poza tym w "Płytomanii" zrecenzowaliśmy fonograficzną premierę La Stellidaura vendicante – jednej z dwóch zachowanych oper Francesco Provanzale, napisanej w 1674 roku, którą dla DHM utrwalił Alessandro de Marchi.

Piotr Kamiński zapraszał natomiast do wysłuchania kolejnego odcinka "Złotej Setki czyli Subiektywnego Przewodnika Płytowego". Zakończył się Rok Verdiego i Wagnera, wracamy więc do subiektywnych wariacji na wszelkie tematy.

Audycję przygotował Jacek Hawryluk.

bch

Zobacz więcej na temat: Ferrucio Bussoni MUZYKA Płyty

Czytaj także

Łańcuch XI. Na okupacyjnej kawie z Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 10:00
- W ramach jednego z koncertów zaprosimy Państwa do kawiarni - mówił w Dwójce Grzegorz Michalski z Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, który opowiadał o atrakcjach tegorocznego festiwalu Łańcuch XI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest nadzieja dla płyt kompaktowych!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 16:26
Tak przynajmniej wynika z raportu "Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012", którego autorzy uchwycili ten obszar funkcjonowania muzyki z perspektywy producentów.
rozwiń zwiń