Łańcuch XI. Na okupacyjnej kawie z Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 10:00
- W ramach jednego z koncertów zaprosimy Państwa do kawiarni - mówił w Dwójce Grzegorz Michalski z Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, który opowiadał o atrakcjach tegorocznego festiwalu Łańcuch XI.
Audio
  • Łańcuch XI. Na okupacyjnej kawie z Lutosławskim (Poranek Dwójki)
  • Omówienie raportu "Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012" (Poranek Dwójki)
Witold Lutosławski, 1946 r.
Witold Lutosławski, 1946 r.Foto: PAP

Impreza od 2004 roku skupia solistów i zespoły szczególnie związane z osobą i twórczością zmarłego w 1994 roku Witolda Lutosławskiego. W tegorocznym programie, obok utworów kompozytorów polskich - Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Andrzeja Panufnika, Aleksandra Tansmana, Zbigniewa Bargielskiego - znajdą się również kompozycje m.in. Pera Nørgårda, Kaiji Saariaho, Arne Nordheima, Toru Takemitsu oraz Białorusinki Natalyi Chepelyuk.

>>Zobacz plan Dwójkowych transmisji z festiwalu Łańcuch XI>>

Jednym z ciekawszych wydarzeń festiwalu będzie kawiarniany koncert w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu. - Będzie to replika sytuacji, jaka zdarzała się w czasie okupacji w Warszawie, kiedy Lutosławski wespół z Andrzejem Panufnikiem występowali jako duet pianistów w kawiarniach. W ten sposób zarabiali na życie - wyjaśniał Grzegorz Michalski.

>>Zobacz serwis specjalny "Witold Lutosławski w Polskim Radiu">>
Repertuar tych kawiarnianych koncertów zachował się dzięki drukowanym afiszom. Jego rekonstrukcji podjął się Lutosławski Piano Duo. - To będzie ciekawy eksperyment realizowany w Hotelu Bristol 6 lutego, w czwartek - zapowiadał gość "Poranka Dwójki".

Festiwal Łancuch XI rozpoczął się 26 stycznia i potrwa do 9 lutego. Organizatorem wydarzenia są Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego i Program 2 Polskiego Radia.

***
W audycji zastanowialiśmy się też, jak wygląda obecnie polski rynek fonograficzny. Na to pytanie starali się udzielić odpowiedzi autorzy raportu "Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012", który został zaprezentowany podczas konferencji zorganizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC oraz Związek Producentów Audio Video.

Audycję przygotował Tomasz Szachowski.

24 stycznia (piątek)

mc/jp/bch

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: muzyka jest jak miłość, nigdy Cię nie znudzi

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 19:00
- Gdy się kogoś kocha, nie ma czasu na nudę. Z wielką sztuką jest tak samo - mówiła wielka gwiazda światowej wiolinistyki w noworocznym spotkaniu w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: jestem jednak artystą światła

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 15:30
W książce "Pendereccy. Saga rodzinna" Krzysztof Penderecki opowiada o losach rodziny, pierwszych sukcesach i życiu we dworze w Lusławicach. Publikację dopełnia rozmowa z żoną Elżbietą. W "Klubie Trójki" prezentujemy obszerne fragmenty spotkania z małżeństwem Pendereckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 12:00
XI Łańcuch (26 stycznia - 9 lutego) kończy rok stulecia urodzin, zwieńczony symbolicznie dwudziestą rocznicą śmierci Witolda Lutosławskiego (7 lutego). Zapraszamy na koncerty!
rozwiń zwiń