Od włoskich kantat Haendla do XX-wiecznych twórców

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 14:59
W "Płytomanii" wysłuchaliśmy m.in. nagrań włoskich kantat Jerzego Fryderyka Haendla "Armida abbondonata, Apollo i Dafne" w wykonaniu Kathryn Lewek (sopran), Johna Chesta (baryton), Il Pomo d'oro oraz Francesca Cortiego. 
Album z nagraniami włoskich kantat Jerzego Fryderyka Haendla Armida abbondonata, Apollo i Dafne
Album z nagraniami włoskich kantat Jerzego Fryderyka Haendla "Armida abbondonata, Apollo i Dafne"Foto: Mat. prasowe

Armida abbondonata, Apollo i Dafne to kantaty skomponowane przez Haendla zainspirowane pobytem we Włoszech (1706-1709). Są one dowodem na jego zdolność do komponowania muzyki operowej w stylu włoskim. Role drugoplanowe są pomijane, przy jednoczesnym zwiększeniu skupienia na głównych bohaterach. Wykonawcy: Kathryn Lewek - sopran, John Chest – baryton, Il Pomo d'oro, Francesco Corti. Album został wydany przez wytwórnię Pentatone.

Słuchaliśmy także Music of Strings - kompozytorskiej płyty Wojciecha Błażejczyka (nakładem Chopin University Press).

Nie zabrakło również opery Johanna Simona Mayra - Alfred Wielki (dyrygent: Franz Hauk, Naxos). Alfredo il Grande miała być jedną z ostatnich oper Mayra, z narracją, która przenosi nas do krainy zagrożonej wojną z Wikingami. Uciekając przed schwytaniem, Alfred Wielki podróżuje incognito, ostatecznie pokonując wroga i ratując ukochaną. Dzieło to - m.in. dzięki wspaniałym chórom - wywarło wpływ na następne pokolenia kompozytorów bel canto.

Alfredo il grande (Original 1819 Milan Version):

YouTube Concerto de Bassus

W audycji usłyszeliśmy też Varsovia Piano Trio – album z muzyką Grzegorza Fitelberga i Mieczysława Wajnberga (nakładem Chopin University Press).


Posłuchaj
58:24 2022_04_03 15_00_01_PR2_Plytomania.mp3 Od włoskich kantat Haendla do XX-wiecznych twórców (Płytomania/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 3.04.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Marek Pospieszalski i "Polscy kompozytorzy XX w.". "To spełnienie moich marzeń"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 11:00
- Pomysł zrodził się ze stypendium ministerialnego, musiałem więc pójść za ciosem. Praca rozplanowana była na cały rok, stąd 12 kompozycji  - mówił w Dwójce Marek Pospieszalski o swoim albumie "Polscy kompozytorzy XX w.".
rozwiń zwiń