Marek Pospieszalski i "Polscy kompozytorzy XX w.". "To spełnienie moich marzeń"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 11:00
- Pomysł zrodził się ze stypendium ministerialnego, musiałem więc pójść za ciosem. Praca rozplanowana była na cały rok, stąd 12 kompozycji  - mówił w Dwójce Marek Pospieszalski o swoim albumie "Polscy kompozytorzy XX w.".
Marek Pospieszalski
Marek PospieszalskiFoto: Cezary Piwowarski/PR

Muzyka XX wieku w jazzowej improwizacji

Dwanaście wariacji dzieł wybitnych XX-wiecznych kompozytorów znalazło się na pierwszej autorskiej płycie Marka Pospieszalskiego "Polscy kompozytorzy XX w.". Jej autor - saksofonista i klarnecista - stworzył niemal dwugodzinny materiał pełen kolektywnej improwizacji, odniesień do muzyki klubowej, noise'u czy sound artu. Z użyciem wyjątkowych instrumentów. 

- Chciałem wykorzystać cały swój arsenał - zdradził muzyk. - Mamy tutaj m.in. saksofon tenorowy, saksofon altowy i sopranowy, do tego klarnet, klarnet altowy, flet. W kilku utworach wykorzystuję również magnetofon szpulowy, który od roku jest moim kolejnym instrumentem - bo nazwać go efektem to za mało. W tym momencie daje mi niesamowite możliwości, bo mamy np. utwór poświęcony Tomaszowi Sikorskiemu, gdzie podczas nagrywania cały zespół jest przepuszczany przez magnetofon szpulowy - dodał.

Złota dwunastka XX-wiecznej awangardy

Na płycie znalazły się utwory 12 polskich awangardowych kompozytorów XX wieku: Zygmunta Krauzego, Włodzimierza Kotońskiego, Tadeusza Bairda, Zbigniewa Rudzińskiego, Marka Stachowskiego, Jana Krenza, Kazimierza Serockiego, Romana Palestra, Witolda Szalonka, Andrzeja Panufnika, Tomasza Sikorskiego i Bogusława Schaeffera - w oryginalnych aranżacjach Marka Pospieszalskiego.

- Żadna z tych kompozycji nie jest grana z oryginalnych partytur - podkreślił autor aranżacji. - To wszystko jest raczej tym, co odebrałem ze słyszenia i przetworzyłem na swoją modłę, oczywiście z ogromną pomocą mojego wspaniałego zespołu, z którego jestem więcej niż zadowolony - wyznał.

Spełnienie młodzieńczych marzeń

Płyta "Polscy kompozytorzy XX w." ukazała się nakładem Clean Feed - jednej z najbardziej topowych europejskich wytwórni zajmujących się muzyką improwizowaną. - To jest dla mnie spełnienie młodzieńczych marzeń. Gdy jeszcze byłem młodym adeptem sztuki muzycznej, bardzo dużo płyt z Clean Feed lądowało u mnie w odtwarzaczu i wiedziałem, że w tej wytwórni pojawiają się aktualnie najciekawsze rzeczy - opowiadał Marek Pospieszalski.

Posłuchaj
12:59 Poranek Dwójki 1.04.2022 Pospieszalski.mp3 Marek Pospieszalski o albumie "Polscy kompozytorzy XX w." (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Marek Pospieszalski (klarnecista, saksofonista)

Data emisji: 1.04.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Mateusz Pospieszalski: ta płyta to nasz dorobek intelektualny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 10:49
- Muzyka jest skonstruowana w taki sposób, że mamy dużo swobody i wzajemnie się wspieramy na scenie, w związku z tym za każdym razem pojawiają się nieoczekiwane momenty, z których jesteśmy dumni - mówił gość Dwójki, saksofonista grupy Tie Break, która w tym roku wydała swoją ósmą płytę "The End".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Pospieszalski Quartet w Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 18:00
- To wspaniała okazja, żeby przedpremierowo zaprezentować państwu mój autorski materiał z kolejnej płyty kwartetu, w którym gram z Eliasem Stemesederem, Maxem Muchą i Maxem Andrzejewskim - zapowiadał swój koncert w cyklu Jazz.PL Marek Pospieszalski. Zapraszamy do oglądania wideo.
rozwiń zwiń