Koncerty fortepianowe Clary i Roberta Schumannów od Beatrice Rany

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 18:42
W audycji sięgnęliśmy m.in. po płytę, na której Beatrice Rana z towarzyszeniem Chamber Orchestra of Europe pod dyrekcją Yannicka Nézet-Séguina, wykonuje koncerty fortepianowe Roberta Schumanna i Clary Wieck-Schumann, która została żoną Roberta w 1840 roku. 
Okładka płyty Schumann: Piano Concertos
Okładka płyty "Schumann: Piano Concertos"Foto: materiały prom.

Dopiero kiedy zaczęłam pracować nad koncertem Clary, zdałam sobie sprawę, jak wizjonerska była ta kobieta w tak młodym wieku — mówi Beatrice Rana. Jak podkreśla Yannick Nézet-Séguin: Od pewnego czasu jesteśmy świadomi znaczenia Clary jako wpływowej postaci w świecie wielkich kompozytorów (…) Z jej koncertu jasno wynika, że na początku swojego związku z Robertem wiodła prym nie tylko w swojej wirtuozowskiej pianistyce, ale także w roli kompozytorki.

Beatrice Rana uzupełnia koncerty pieśnią Roberta Widmung w transkrypcji Liszta na fortepian solo - żywiołowej dedykacji miłosnej, skomponowanej w roku ślubu Roberta i Clary. Rana czuje, że jej tekst (wiersz Friedricha Rückerta) dotyczy poniekąd ich związku, opowiadając o miłości tak niesamowitej, że wydobywa się w każdym z nich "ein bess’res Ich" lepsze ja. "Widmung" w transkrypcji Liszta jest także dedykacją ode mnie dla tej wspaniałej pary, która jest nieskończonym źródłem inspiracji.

[materiały prom.]

Ponadto w audycji:

  • Caroline Shaw - The Wheel, wykonawcy: I Giardini (Alpha)
  • Giacomo Puccini – Turandot, wyk. Sondra Radvanovsky, Jonas Kaufmann, Ermonela Jaho, Antonio Pappano (Warner Classics)
  • Tomasz Głuchowski - Marcel Dupré in memoriam (CD Accord)

Posłuchaj
58:29 2023_02_26 15_00_03_PR2_Plytomania.mp3 Koncerty fortepianowe Clary i Roberta Schumannów od Beatrice Rany (Płytomania/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 26.02.2023

Godzina emisji: 15.00

pg

Zobacz więcej na temat: Płyty Jacek Hawryluk Dwójka
Czytaj także

Nowe płyty z muzyką Glassa i Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 16:00
W audycji z cyklu "Płytomania" sięgnęliśmy m.in. po album "Philip Glass - The Complete Piano Etiudes" (DUX) gdańskiego pianisty Macieja Gańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Renée Fleming w Metropolitan Opera

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 16:00
W "Płytomanii" sięgnęliśmy po najnowszy album Renée Fleming, wydany w styczniu tego roku. To dwupłytowa kompilacja jej najwspanialszych wykonań na deskach Metropolitan Opera. W tym także nigdy wcześniej nie wydane nagrania.
rozwiń zwiń