Nowe płyty z muzyką Glassa i Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 16:00
W audycji z cyklu "Płytomania" sięgnęliśmy m.in. po album "Philip Glass - The Complete Piano Etiudes" (DUX) gdańskiego pianisty Macieja Gańskiego.
Płytomania to magazyn fonograficzny Jacka Hawryluka
"Płytomania" to magazyn fonograficzny Jacka HawrylukaFoto: nito/Shutterstock

- Wszystkich 20 etiud Glassa nagrało do tej pory czterech pianistów na świecie, ja jestem pierwszym z Polski. Utworów Glassa nie można porównywać do niezwykle rozbudowanych etiud Chopina czy Liszta. Dziesiąta etiuda kojarzy mi się wręcz z muzyką techno, ta powtarzalność jest olbrzymia. W niektórych utworach zmieniłem tempa, z wolnych i umiarkowanych poszedłem w kierunku wirtuozowskim. Wykonanie ich na koncercie to spore wyzwanie dla pianisty, trzeba mieć dobrą kondycję i umiejętność doskonałej koncentracji - mówił niedawno na antenie Dwójki Maciej Gański.

Ponadto w audycji:

  • Beethoven for Three - vol. 2, wykonwcy: Emanuel Ax, Leonidas Kavakos, Yo-Yo Ma (Sony Classical)
  • Julien Joubert, Cueillez votre jeunesse... Ronsard (ALPHA)
  • Sławomir Tomasik i Robert Morawski, Souvenirs & Lullabies (Chopin University Press)

Posłuchaj
57:30 2023_02_05 14_59_34_PR2_Plytomania.mp3 Nowe płyty z muzyką Glassa i Beethovena (Płytomania/Dwójka) 

"Płytomania" to magazyn fonograficzny Jacka Hawryluka.

Światowe przeboje oraz płytowe białe kruki w recenzjach m.in. Kacpra Miklaszewskiego, Pawła Bagnowskiego i Marcina Gmysa. Wywiady z międzynarodowymi gwiazdami oraz polskimi debiutantami. Dla melomanów – pozycja obowiązkowa.

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 5.02.2023

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

W lofcie Philipa Glassa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 17:19
W audycji przenieśliśmy się do Nowego Jorku. Do loftu Philipa Glassa, pracowni Jona Gibsona i ulubionych zakamarków Meredith Monk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Gański: Philip Glass to dość późna miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 17:00
- W swoich interpretacjach staram się inspirować różnymi wspomnieniami, emocjonalnymi, ale też tym, co zostało w mojej pamięci wzrokowej. Idąc za koncepcją Ferenca Liszta, staram się inspirować różnymi przeżyciami z mojego życia, filmami, książkami, ale przede wszystkim odbieram świat wzrokiem i słuchem, więc piękne widoki potrafią mnie zainspirować do gry - mówił gdański pianista Maciej Gański, zapraszając na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką", której będzie gospodarzem.
rozwiń zwiń