Polskie Radio
Section05
Philip Glass

"Radiohead Through The Glass". Bartek Wąsik: lubię, gdy dwa z pozoru dalekie światy się przenikają

- Mogę powiedzieć z pewną radością, że zostawiam sobie na czas koncertu pewien margines poszukiwań i ciekaw jestem tego, co przyjdzie mi do głowy podczas wykonywania tego programu w Studiu im. Witolda Lutosławskiego - mówił w Dwójce przed piątkowym koncertem "Radiohead Through The Glass" (5.04) Bartek Wąsik, pianista, kompozytor i aranżer.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając koncert Bartek Wąsik radiohead Philip Glass studio Lutosławskiego fortepian Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego MUZYKA KULTURA

Maciej Gański: Philip Glass to dość późna miłość

- W swoich interpretacjach staram się inspirować różnymi wspomnieniami, emocjonalnymi, ale też tym, co zostało w mojej pamięci wzrokowej. Idąc za koncepcją Ferenca Liszta, staram się inspirować różnymi przeżyciami z mojego życia, filmami, książkami, ale przede wszystkim odbieram świat wzrokiem i słuchem, więc piękne widoki potrafią mnie zainspirować do gry - mówił gdański pianista Maciej Gański, zapraszając na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką", której będzie gospodarzem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Miejscówka z Dwójką fortepian Philip Glass Gdańsk Trójmiasto koncert

"Mogę odlecieć gdzieś dalej". Bartek Wąsik o "Miejscówce z Dwójką"

- Lubię gry słów i pozwoliłem sobie na tytuł "Radiohead Through The Glass", czyli "Radiohead przez szkło": jest to również nawiązanie do nazwiska Philipa Glassa. Nie ukrywam, że dla mnie było zaskoczeniem, kiedy mogłem połączyć muzykę jednego z najsłynniejszych brytyjskich zespołów z muzyką Philipa Glassa. Jak się okazuje, obu artystów łączy bardzo dużo - mówił Bartek Wąsik, pianista i kompozytor, o swoim koncercie w ramach cyklu "Miejscówka z Dwójką". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bartek Wąsik fortepian Jakub Kukla Otwock Philip Glass radiohead

Piotr Sałajczyk: dla mnie ten program jest egzotyczny

- W tym okresie pandemii coś takiego lekkiego, błyszczącego i uśmiechniętego, bo ja tak odbieram muzykę amerykańską, będzie dla naszych widzów odskocznią od codziennych zmagań - opowiadał Piotr Sałajczyk, który wraz ze skrzypkiem Piotrem Pławnerem będzie gospodarzem kolejnej "Domówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce skrzypce fortepian Jakub Kukla Dwójka Zygmunt Stojowski Władysław Żeleński Philip Glass George Gershwin

"Proces" wedug Franza Kafki w Operze na Zamku w Szczecinie

Libretto autorstwa utytułowanego reżysera i scenarzysty, zdobywcy Oscara, Christophera Hamptona, muzykę skomponował wybitny kompozytor Philip Glass, spektakl wyreżyserowała Pia Partum. O spektaklu mówił w audycji "Weekend kulturalny" Jerzy Wołosiuk, kierownik muzyczny spektaklu, dyrektor ds. artystycznych Opery na Zamku w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Szczecin opera filharmonia KULTURA Franz Kafka Philip Glass