X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Górecki ahead", Górecki na jazzowo. Przyjdź na koncert

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 14:57
Bracia Oleś i ich gość Christopher Dell przedstawiają na swojej najnowszej płycie Mikołaja Henryka Góreckiego w zupełnie nowym, jazzowym kontekście. Radiowa Dwójka zaprasza na koncert.
Górecki ahead, okładka płyty
"Górecki ahead", okładka płytyFoto: mat. prom.

Gorecki_Baner_260x143.jpg
Henryk Mikołaj Górecki. Serwis specjalny Polskiego Radia

"Górecki ahead" to całkowicie odmienne i nowatorskie odczytanie muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego. Bracia Oleś i Christopher Dell ukazują słynnego kompozytora z zaskakującej perspektywy muzyków improwizujących. Ta swoistego rodzaju aktualizacja jego twórczości, ukazuje jej żywotność i podatność na muzyczne alteracje.


Bracia Oleś 1200.jpg
Bracia Oleś: chcieliśmy poczuć muzykę Góreckiego jako wykonawcy

Henryk Mikołaj Górecki należy do najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, a sława, jaką zapewniła mu III Symfonia, dalece wykracza poza normy osiągalne dla kompozytorów muzyki poważnej. Jego dorobek nie jest jednak powszechnie znany, a okresy twórczości, przez które przeszedł są na tyle różnorodne, iż miłośnicy jednego bywają często antagonistami innego. Status awangardzisty, jaki zapewniły mu jego wczesne dzieła, przeszkadza poniekąd w percepcji jego późniejszych utworów, a kontemplacyjny charakter dzieł późniejszych – mylony często z minimalizmem – choć przysporzył mu popsławy i nowych fanów na całym świecie, zakwestionował jego wcześniejszy dorobek i wywołał falę krytyki wśród przychylnych mu onegdaj akolitów. Niejednoznaczna ocena jego twórczości już sama w sobie wiele mówi nam o Góreckim jako o twórcy i człowieku który, będąc kompozytorem-myślicielem, za wszelką ceną próbował wymykać się zarówno krytyce, jak i kompanom po fachu. Jest jednak w Góreckim coś jednoznacznego i na wskroś konsekwentnego, co sprytnie kamuflował w swojej muzyce, z premedytacją unikając jednoznaczności w ocenach i środkach. On sam powiedział kiedyś, iż jest kompozytorem jednej idei. Co zatem miał na myśli?

Górecki1200.jpg
"Archiwum Góreckiego to bezcenny zapis jego dzieł"

Przystępując do realizacji projektu "Górecki ahead", to pytanie zadali sobie jego twórcy, czyli kontrabasista Marcin Oleś, perkusista Bartłomiej Oleś oraz niemiecki wibrafonista Christopher Dell. Trio, które razem tworzą od 2011 roku, zrealizowało uprzednio album z muzyką Krzysztofa Komedy, odczytując ją poniekąd na nowo - odrzucając narosłe klisze interpretacyjne i korzystając w pełni z możliwości otwartej partytury kompozytora. W przypadku muzyki Góreckiego zamierzenia i realizacja skupiły się raczej na odszukaniu elementów wspólnych jego kompozytorskiej układanki i zagraniu tej muzyki niejako od nowa. Zmianie uległy obsada instrumentalna, często struktury i długości utworów, niekiedy niemalże wszystko toczy się zgodnie z kompozytorskim zamysłem twórcy, ale jest poddane odmiennej wrażliwości muzyków improwizujących. "Górecki ahead" jest bowiem autorską propozycją odczytania muzyki Mistrza, przefiltrowaną przez wrażliwość i muzyczne doświadczenie muzyków tria Oles Brothers & Christopher Dell.

Koncert­ Bracia Oleś & Christopher Dell promujący płytę "Górecki ahead" odbędzie się w czwartek (5.04) o godz. 20.00.

KUP BILET>>>

Uwaga: koncert wyjątkowo w Studiu S-2, wejście przez foyer Studia im. W. Witolda Lutosławskiego

Organizator koncertu i patronat medialny nad płytą: Program 2 Polskiego Radia

Zobacz więcej na temat: Henryk Mikołaj Górecki płyta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Historia tej płyty jest podobna do historii dzieła Góreckiego"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 10:00
- To nagranie powstało podczas koncertu w 1995 roku i czekało na wydanie aż do teraz, w czym widzę analogię do losów III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego - mówiła w Dwójce śpiewaczka prof. Ewa Iżykowska. Jej interpretacja III Symfonii ukazała się właśnie na rynku nakładem wydawnictwa Dux.
rozwiń zwiń