X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Historia tej płyty jest podobna do historii dzieła Góreckiego"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 10:00
- To nagranie powstało podczas koncertu w 1995 roku i czekało na wydanie aż do teraz, w czym widzę analogię do losów III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego - mówiła w Dwójce śpiewaczka prof. Ewa Iżykowska. Jej interpretacja III Symfonii ukazała się właśnie na rynku nakładem wydawnictwa Dux.
Audio
  • Prof. Ewa Iżykowska o płycie z nagraniem "Symfonii pieśni żałosnych" (Poranek Dwójki)

Nuty 1200.jpg
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny

23 lata na swoją płytową premierę czekało nagranie "Symfonii pieśni żałosnych", które zostało zrealizowane w sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej 4 lutego 1995 r. To fenomenalna kreacja artystyczna będącego wówczas u progu swej światowej kariery dyrygenta Andrzeja Boreyko oraz Ewy Iżykowskiej - jednej z najbardziej interesujących i wszechstronnych polskich śpiewaczek. Artystka wyznała w audycji "Poranek Dwójki", że płyta czekała na premierę tak długo na skutek problemów wydawnictwa Tonpress, które miało prawo do nagrania, ale zaprzestało działalności wydawniczej. - To trochę tak jak z III Symfonią Góreckiego, która została nagrana i fenomenalnie wykonana przez polską śpiewaczkę Stefanię Woytowicz (w 1976 roku - przyp. red.), i nic się z nią działo w Polsce - opowiadała prof. Iżykowska. - Tymczasem Anglicy wydali ją w wykonaniu Dawn Upshaw w 1992 roku i utwór odniósł wielki światowy sukces.

Ewa Iżykowska zwróciła uwagę na nowatorski sposób, w jaki udało się rozpropagować III Symfonię Góreckiego wśród młodzieży brytyjskiej. Śpiewaczka opowiadała o samym dziele, w którym, jej zdaniem, kompozytorowi udało się dotknąć absolutu. Artystka wspominała też swoje spotkanie z Góreckim i mówiła o potrzebie sięgania po jego utwory zwłaszcza w obecnych czasach.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: prof. Ewa Iżykowska (śpiewaczka)

Data emisji: 10.01.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka Góreckiego jak welon i węgiel

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 20:29
W kolejnym spotkaniu Jerzy Maksymiuk opowiadał o swoich doświadczeniach dyrygenckich z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stetson: praca nad Symfonią Góreckiego zajęła mi 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 12:19
- Od samego początku chciałem ją w pewnym sensie posiąść. Nie tylko jako słuchacz, ale również jako wykonawca - opowiadał w Dwójce wybitny saksofonista, który wykonał swoją wersję III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.
rozwiń zwiń