Salonowe madrygały Chóru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 14:27
Madrygały dawnych i współczesnych mistrzów Luca Marenzio, Claudia Monteverdiego, Mortena Lauridsena i Agaty Zubel zabrzmią podczas kolejnej odsłony Salonu muzycznego Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza. Koncert już w najbliższą niedzielę, 4 listopada o godz. 17.00.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Magdalena Halas/Chór Polskiego Radia

- Madrygał, to jeden z najbardziej elitarnych i frapujących gatunków w historii muzyki, podlegający ciągłej ewolucji. To ścisły mariaż słowa i muzyki, gdzie afekty zawarte w tekście kształtują muzyczną formę i narrację – podkreśla Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia. W ramach niedzielnego koncertu w Willi Decjusza zabrzmią kompozycje manierystycznych mistrzów: Luca Marenzio (Piango, che Amor) i Claudia Monteverdiego (Luci serene e chiare, Si ch’io vorre morrire) w zestawieniu z madrygałami współczesnych twórców:  Mortena Lauridsena (Madrigali: Luci serene e chiare, Amor, io sento l’alma, Se per havervi oime) oraz solistycznymi madrygałami wybitnej polskiej kompozytorki Agaty Zubel (Madrigals).

Wspomniane kompozycje wykona Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej. Koncert oraz spotkanie z artystami poprowadzi Magdalena Łoś-Komarnicka.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 4 listopada o godz. 17.00 w Willi Decjusza (ul. 28 lipca 1943 roku 17A).

Więcej: www.chorpolskiegoradia.pl

***

"Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza" to kameralne przedsięwzięcie, którego ideą jest prezentacja współczesnej sztuki muzycznej oraz spotkania i rozmowy z kompozytorami, prowadzone przez krytyków i dziennikarzy z kręgu kultury. Dobór miejsca, w którym już trzeci rok z rzędu odbywa się Salon nie jest przypadkowe – wszak to właśnie krakowska Willa Decjusza już pół tysiąca lat temu została zaprojektowana jako przestrzeń wymiany myśli, stając się szybko niezwykle ważnym i zasłużonym miejscem na europejskiej mapie kultury. Gośćmi Salonu byli do tej pory tak znakomici twórcy jak Paweł Mykietyn, Ryszard Krynicki, Agata Zubel, Andrzej Kwieciński, Paweł Łukaszewski, Edward Pasewicz, Roderik de Man czy Krzysztof Penderecki. Poczynając od tegorocznej edycji spektrum muzyczne projektu zostaje poszerzone i obok sztuki współczesnej w ramach salonowych spotkań prezentowane są również perełki muzyki dawnej. Aby nie zatracić jednak idei spotkań, do koncertów z muzyką dawną zapraszani są znawcy tych właśnie epok, którzy przybliżą publiczności alkowy powstawiania dzieł barokowych.

Chór Polskiego Radia Chór Polskiego Radia  Fot. Magdalena Halas

mat. prasowe/mko

Zobacz więcej na temat: Chór Polskiego Radia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak