"Kazimierz Serocki to postać o filmowym życiorysie"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 12:00
- Podczas okupacji zarabiał na życie grając na fortepianie w warszawskich kawiarniach. Po wojnie, wraz z podobnymi sobie kolegami założył grupę artystyczną, by bronić się przed dyktatem socrealizmu -  mówiła w Dwójce muzykolog Iwona Linstedt.
Audio
  • Kazimierz Serocki. Między "Krzyżakami" a Warszawską Jesienią (Album Polski/Dwójka)
Kazimierz Serocki
Kazimierz SerockiFoto: PAP/Marek Langda

origami muzyka nuty 1200.jpg
Przewodnik po twórczości Kazimierza Serockiego

W audycji "Album Polski" przypomnieliśmy sylwetkę kompozytora i pianisty, twórcy muzyki m.in do filmów "Krzyżacy" czy "Potop", ale także jednego z niepokornych artystów - inicjatorów zorganizania w 1958 roku festiwalu Warszawska Jesień.

- Tadeusz Baird, Kazimierz Serocki i ja zawiązaliśmy Grupę 49, która była związkiem przyjaciół. Uważaliśmy, że w trudnych czasach socrealizmu będzie nam łatwiej tworzyć i organizować koncerty kompozytorskie. To była próba robienia swego i obrony przed narzucanymi nam partyjnymi kanonami. Na publicznych zebraniach byliśmy za to ostro krytykowani, stawiano nas za przykład nieposłusznych i błądzących – opowiadał dyrygent Jan Krenz.

W jaki sposób Kazimierz Serocki doprowadził do powstania festiwalu Warszawska Jesień? Jaki wpływ miał na jego wizję artystyczną i koncepcje programowe w późniejszych latach? W jakich etapach przebiegał rozwój twórczości kompozytora? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której opowiadali o nim także Iwona Linstedt z Instytutu Muzykologii Uniwerystetu Warszawskiego, pianista Adam Kośmieja, prof. Jerzy Artysz i kompozytor Zygmunt Krauze.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadzi: Beata Stylińska 

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/bch


Czytaj także

"Music in Movement". Od Pärta po Serockiego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 18:25
- Udało nam się przedstawić szerokie spektrum muzyki współczesnej: mamy tutaj serializm, sonoryzm, minimalizm i elektroakustykę, i to wszystko na przykładzie twórczości czterech kompozytorów z różnych części Europy - podkreślił Jan Błaszczak, opowiadając o interaktywnym przewodniku po życiu i twórczości Louisa Andriessena, Pierre'a Bouleza, Arvo Pärta i Kazimierza Serockiego.
rozwiń zwiń