X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bolesław Woytowicz. Kompozytor naznaczony wojną

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:27
- Pochodził z rodziny o tradycjach muzycznych, wychował się na Podolu. Był umysłem niezwykłym, gdyż obok studiów muzycznych zgłębiał też prawo i matematykę. Na jego życiu, podobnie jak na losie wielu polskich muzyków, odcisnęła piętno II wojna światowa – mówiła w Dwójce muzykolog Katarzyna Naliwajek.
Audio
  • Bolesław Woytowicz. Pianista i pedagog (Album Polski/Dwójka)
Bolesław Woytowicz
Bolesław WoytowiczFoto: NAC/domena publiczna

Bohaterem audycji był Bolesław Woytowicz - pianista i pedagog, człowiek o niezwykle szerokich horyzontach. Studiował w Kijowie (doktorat z filologii słowiańskiej) i Warszawie (matematyka i prawo) a także w latach 1920-24 w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie grę na fortepianie oraz kompozycję. Studia kompozytorskie kontynuował w latach 1929-1932 u Nadii Boulanger w Paryżu.

W 1924 rozpoczął stałą działalność koncertową. W 1927 uczestniczył w 1. Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym zdobył wyróżnienie, w kolejnych był już jurorem. W 1932 otrzymał II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Kronenberga za Koncert fortepianowy.

Podczas II wojny światowej prowadził kawiarnię "Salon Sztuki" przy Nowym Świecie 27 w Warszawie, gdzie urządzał koncerty muzyki kameralnej i solistycznej, pomagając w ten sposób wielu osobom znajdującym się bez środków do życia. W kawiarni występowali m.in. Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Zbigniew Drzewiecki, Ada Sari i Adam Didur. Był Bolesław Woytowicz także więźniem Pawiaka, a część swoich partytur stracił podczas Powstania Warszawskiego. Po wojnie związany był głównie z uczelniami muzycznymi w Katowicach i Krakowie.

Bolesława Woytowicza wspominali w audycji jego absolwenci: Zofia Owińska i Romuald Twardowski. Przypomnieliśmy także wypowiedzi kompozytora zachowane w Archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadziła: Beata Stylińska

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 22.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Szeligowski - prawnik, który wybrał muzykę

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 11:14
- Do 31. roku życia pracował w Prokuratorii Generalnej w Wilnie. Z tamtego czasu pochodzą jego pierwsze próby kompozytorskie, które przedstawiał Karolowi Szymanowskiemu. To właśnie Szymanowski powiedział mu, żeby porzucił karierę prawniczą i zajął sie muzyką - mówiła o bohaterze audycji Teresa Brodniewicz, krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Tansman. Kompozytor, który urzekł świat

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:34
Bohaterem audycji "Album Polski" był bodaj najczęściej wykonywany polski kompozytor na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Wiłkomirski - mistrz i mentor wiolonczelistów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:13
- Przez dziesięciolecia był profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie i wykształcił wielu jej absolwentów. Wszyscy polscy wiolonczeliści są w jakiś sposób uczniami Kazimierza Wiłkomirskiego. Profesor zostawił im ogromną ilość dzieł wiolonczelowych we wspaniałych opracowaniach – mówił w Dwójce prof. Roman Lasocki.
rozwiń zwiń