Bolesław Woytowicz. Kompozytor naznaczony wojną

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:27
- Pochodził z rodziny o tradycjach muzycznych, wychował się na Podolu. Był umysłem niezwykłym, gdyż obok studiów muzycznych zgłębiał też prawo i matematykę. Na jego życiu, podobnie jak na losie wielu polskich muzyków, odcisnęła piętno II wojna światowa – mówiła w Dwójce muzykolog Katarzyna Naliwajek.
Audio
  • Bolesław Woytowicz. Pianista i pedagog (Album Polski/Dwójka)
Bolesław Woytowicz
Bolesław WoytowiczFoto: NAC/domena publiczna

Bohaterem audycji był Bolesław Woytowicz - pianista i pedagog, człowiek o niezwykle szerokich horyzontach. Studiował w Kijowie (doktorat z filologii słowiańskiej) i Warszawie (matematyka i prawo) a także w latach 1920-24 w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie grę na fortepianie oraz kompozycję. Studia kompozytorskie kontynuował w latach 1929-1932 u Nadii Boulanger w Paryżu.

W 1924 rozpoczął stałą działalność koncertową. W 1927 uczestniczył w 1. Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym zdobył wyróżnienie, w kolejnych był już jurorem. W 1932 otrzymał II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Kronenberga za Koncert fortepianowy.

Podczas II wojny światowej prowadził kawiarnię "Salon Sztuki" przy Nowym Świecie 27 w Warszawie, gdzie urządzał koncerty muzyki kameralnej i solistycznej, pomagając w ten sposób wielu osobom znajdującym się bez środków do życia. W kawiarni występowali m.in. Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Zbigniew Drzewiecki, Ada Sari i Adam Didur. Był Bolesław Woytowicz także więźniem Pawiaka, a część swoich partytur stracił podczas Powstania Warszawskiego. Po wojnie związany był głównie z uczelniami muzycznymi w Katowicach i Krakowie.

Bolesława Woytowicza wspominali w audycji jego absolwenci: Zofia Owińska i Romuald Twardowski. Przypomnieliśmy także wypowiedzi kompozytora zachowane w Archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Prowadziła: Beata Stylińska

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 22.00

mko

Czytaj także

Tadeusz Szeligowski - prawnik, który wybrał muzykę

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 11:14
- Do 31. roku życia pracował w Prokuratorii Generalnej w Wilnie. Z tamtego czasu pochodzą jego pierwsze próby kompozytorskie, które przedstawiał Karolowi Szymanowskiemu. To właśnie Szymanowski powiedział mu, żeby porzucił karierę prawniczą i zajął sie muzyką - mówiła o bohaterze audycji Teresa Brodniewicz, krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Tansman. Kompozytor, który urzekł świat

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:34
Bohaterem audycji "Album Polski" był bodaj najczęściej wykonywany polski kompozytor na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Wiłkomirski - mistrz i mentor wiolonczelistów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 17:13
- Przez dziesięciolecia był profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie i wykształcił wielu jej absolwentów. Wszyscy polscy wiolonczeliści są w jakiś sposób uczniami Kazimierza Wiłkomirskiego. Profesor zostawił im ogromną ilość dzieł wiolonczelowych we wspaniałych opracowaniach – mówił w Dwójce prof. Roman Lasocki.
rozwiń zwiń