X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łukasz Kuropaczewski: gitara oczarowała mnie intymnym brzmieniem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 16:00
- Usłyszałem ją po raz w kościele, gdy miałem dziewięć lat. Gitarzystka zagrała krótki wstęp do pieśni religijnej, a ja oniemiałem słysząc delikatne brzmienie nylonowych strun. Natychmiast po mszy powiedziałem mamie, że chcę grać na gitarze – mówił w Dwójce ceniony gitarzysta.
Audio
  • Gitarzysta Łukasz Kuropaczewski o muzyce, która go ukształtowała (Po herbacie/Dwójka)
Łukasz Kuropaczewski
Łukasz KuropaczewskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jeśli nie byłby gitarzystą, zapewne poświęciłby swoje zawodowe życie fortepianowi. Na liście najważniejszych nagrań i inspiracji Łukasza Kuropaczewskiego widnieją nazwiska największych pianistów. Pozostał jednak wierny gitarze - jako solista, kameralista i pedagog. Ceniony gitarzysta opowiedział w audycji o utworach i interpretacjach, które były dla niego ważnymi drogowskazami na różnych etapach życia.

- Mama bardzo poważnie potraktowała moje dziecięce życzenie i już kilka dni po mszy, na której usłyszałem gitarę miałem pierwszą lekcję gry w domu kultury w Strzałkowie. Tak to się zaczęło. A potem w 1992 roku gościem festiwalu Śląska Jesień Gitarowa w Tychach był Manuel Barrueco. Jego recital, który transmitowała telewizja był dla mnie jak uderzenie młotem. To było niewiarygodne, że na gitarze klasycznej można tak wspaniale grać – opowiadał Łukasz Kuropaczewski.

Poza znakomitymi interpretacjami gitarowej klasyki Łukaszowi Kuropaczewskiemu zawdzięczamy też powstanie wielu nowym kompozycji na gitarę klasyczną. Współpraca z kompozytorami, prawykonania nowych dzieł i ich wprowadzanie do repertuaru, to jedna z ważniejszych gałęzi działalności gitarzysty, o której opowiadał w audycji.

***

Tytuł audycji: Po herbacie

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Łukasz Kuropaczewski (gitarzysta)

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 17.00

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyk i instrument, czyli relacja skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 11:00
W audycji rozmawialiśmy ze specjalistami od muzyki współczesnej o fizycznym, psychicznym i emocjonalnym związku artysty z instrumentem.
rozwiń zwiń