Łukasz Kuropaczewski: gitara oczarowała mnie intymnym brzmieniem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 16:00
- Usłyszałem ją po raz w kościele, gdy miałem dziewięć lat. Gitarzystka zagrała krótki wstęp do pieśni religijnej, a ja oniemiałem słysząc delikatne brzmienie nylonowych strun. Natychmiast po mszy powiedziałem mamie, że chcę grać na gitarze – mówił w Dwójce ceniony gitarzysta.
Audio
  • Gitarzysta Łukasz Kuropaczewski o muzyce, która go ukształtowała (Po herbacie/Dwójka)
Łukasz Kuropaczewski
Łukasz KuropaczewskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jeśli nie byłby gitarzystą, zapewne poświęciłby swoje zawodowe życie fortepianowi. Na liście najważniejszych nagrań i inspiracji Łukasza Kuropaczewskiego widnieją nazwiska największych pianistów. Pozostał jednak wierny gitarze - jako solista, kameralista i pedagog. Ceniony gitarzysta opowiedział w audycji o utworach i interpretacjach, które były dla niego ważnymi drogowskazami na różnych etapach życia.

- Mama bardzo poważnie potraktowała moje dziecięce życzenie i już kilka dni po mszy, na której usłyszałem gitarę miałem pierwszą lekcję gry w domu kultury w Strzałkowie. Tak to się zaczęło. A potem w 1992 roku gościem festiwalu Śląska Jesień Gitarowa w Tychach był Manuel Barrueco. Jego recital, który transmitowała telewizja był dla mnie jak uderzenie młotem. To było niewiarygodne, że na gitarze klasycznej można tak wspaniale grać – opowiadał Łukasz Kuropaczewski.

Poza znakomitymi interpretacjami gitarowej klasyki Łukaszowi Kuropaczewskiemu zawdzięczamy też powstanie wielu nowym kompozycji na gitarę klasyczną. Współpraca z kompozytorami, prawykonania nowych dzieł i ich wprowadzanie do repertuaru, to jedna z ważniejszych gałęzi działalności gitarzysty, o której opowiadał w audycji.

***

Tytuł audycji: Po herbacie

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Łukasz Kuropaczewski (gitarzysta)

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 17.00

mko/bch

Czytaj także

Muzyk i instrument, czyli relacja skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 11:00
W audycji rozmawialiśmy ze specjalistami od muzyki współczesnej o fizycznym, psychicznym i emocjonalnym związku artysty z instrumentem.
rozwiń zwiń