REKLAMA

Koncert urodzinowy Antoniego Wita

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 08:30
Swoje 70. urodziny wybitny polski dyrygent świętował z batutą w ręku. W specjalnym koncercie poprowadził jeszcze raz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Zapraszamy na retransmisję z niezwykłego wieczoru.
Antoni Wit
Antoni Wit Foto: PAP/Tytus Żmijewski

7 lutego Antoni Wit - kierujący Filharmonią Narodową w latach 2002-2013, autor wielu niezapomnianych koncertowych oraz fonograficznych kreacji zespołów Filharmonii - przypomniał utwory, które z wielkim sukcesem utrwalił na płytach firmy Naxos, sprzedawanych na całym świecie w rekordowych nakładach.
"Symfonia alpejska" Richarda Straussa należy do dzieł przeznaczonych na monumentalną obsadę wykonawczą, wspaniale wykorzystywaną przez niedościgłego mistrza orkiestrowych barw. Program dzieła - muzyczna alegoria olśniewającej alpejskiej przyrody - daje szczególnie wiele pretekstów do użycia zróżnicowanych brzmień, od najsubtelniejszych, po prawdziwie piorunujące.
Na urodzinowym koncercie zabrzmiały także dwa utwory symfoniczno-kantatowe, w których swój kunszt ukazał Chór Filharmonii Narodowej oraz troje znakomitych polskich solistów. Kompozycje odmienne, lecz do pewnego stopnia pokrewne w swym głęboko kontemplacyjnym charakterze i odwołaniu do spraw ostatecznych.

"Schicksalslied" do tekstu Hölderlina, czołowego poety niemieckiego romantyzmu, to refleksja eschatologiczna, lecz "pogańska", pełna rozpaczy i zwątpienia.  Średniowieczny tekst wielkopiątkowej sekwencji "Stabat Mater" w znakomitym przekładzie Józefa Jankowskiego, opracowanym przez Karola Szymanowskiego, także stanowi wyraz rozpaczy i współcierpienia z Maryją pod krzyżem, lecz jest on znakiem nadziei i zbawienia. Niezwykłe połączenie motywów ludowych, archaicznych, zaawansowanych harmonii oraz nastroju ogromnego modlitewnego skupienia sprawiają, iż "Stabat Mater" jawi się w opinii wielu komentatorów jako największe arcydzieło muzyki polskiej swej epoki i jedna z najwspanialszych kart dwudziestowiecznej muzyki religijnej.
Piotr Maculewicz (filharmonia.pl/)

Do "Filharmonii Dwójki" na retransmisję urodzinowego koncertu Antoniego Wita zaprasza Marek Zwyrzykowski.

Program:

Johannes Brahms Schicksalslied (Pieśń przeznaczenia) na chór mieszany i orkiestrę op. 54 do słów Friedricha Hölderlina

Karol Szymanowski Stabat Mater op. 53 na głosy solowe, chór i orkiestrę

Richard Strauss Symfonia alpejska op. 64

Wyk. Iwona Hossa - sopran, Ewa Marciniec - alt, Jarosław Bręk - baryton; Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyr. Antoni Wit

(Warszawa, Filharmonia Narodowa, 7.02.2014)

14 lutego (piątek), godz. 19.30-22.00, wprowadzenie o 19.00

mm/jp

Czytaj także

70. rocznica urodzin Antoniego Wita. Niezwykły autoportret

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 14:00
Między innymi o swoich mistrzach opowiadał w "Zapiskach ze współczesności" znakomity dyrygent, wieloletni dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który kończy w piątek, 7 lutego, 70 lat.
rozwiń zwiń