Warszawska Jesień: chińska cytra, sampler i klawesyn

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 11:50
W czwartkowy wieczór zapraszamy wszystkich miłośników nowoczesnych brzmień na koncert Sinfonii Varsovia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Transmisję na antenie Dwójki poprowadzi Ewa Szczecińska.
Chińska cytra guzheng
Chińska cytra guzheng

Jak na większości koncertów tegorocznego festiwalu, w czwartkowy wieczór nie zabraknie wyjątkowych instrumentów, tym razem w zestawieniu z nowoczesną orkiestrą. Barokowy klawesyn i takaż wrażliwość spotka się ze współczesną estetyką brzmienia w kompozycji "Concerto. Re Maggiore" Andrzeja Kwiecińskiego. Fortepian zastąpiony zostanie przez swój - wzbogacony elektronicznie i przestrzennie - elektroniczny obraz w niezwykłym koncercie Zygmunta Krauzego "Rzeka podziemna 2". Urodzony w Mongolii kompozytor Wenchen Qin odmaluje dźwiękowy i kulturowy pejzaż swojej ojczyzny w "Yin Ji". Ale dalekowschodnia cytra guzheng zabrzmi w "Ouvertures" Simona Steena-Andersena. W swej kompozycji Duńczyk dokonał bowiem między innymi pięćdziesięciokrotnego rozciągnięcia w czasie tradycyjnej chińskiej pieśni!

Program:

Wenchen Qin Yin Ji

Zygmunt Krauze Rzeka podziemna 2

Andrzej Kwieciński Concerto. Re Maggiore

Simon Steen-Andersen Ouvertures

Wyk. Le Liu - guzhen, Gośka Isphording - klawesyn, Jarosław Siwiński - sampler, Simon Steen-Andersen - live electronics; Sinfonia Varsovia, dyr. Daniel Gazon
25 września (czwartek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mm/pj

Czytaj także

Warszawska Jesień: poszukiwanie dźwięku na Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 14:00
- Muzyka współczesna doszła w pewnym momencie do ściany. Potrzebne jej były nowe inspiracje, które odnaleźliśmy w Azji - uważa znawczyni egzotycznych kultur muzycznych Maria Pomianowska. Na Warszawskiej Jesieni posłuchamy między innymi klasycznych instrumentów chińskich oraz indonezyjskiego gamelanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień: czy nowy instrument oznacza nową muzykę?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 21:00
- Muzyka współczesna składa hołd muzyce tradycyjnej, która była jej pożywką przez ostatnie stulecie - komentuje program trwającego festiwalu Antoni Beksiak, kurator i wokalista zaangażowany w realizację jednego z koncertów.
rozwiń zwiń