X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Warszawska Jesień: czy nowy instrument oznacza nową muzykę?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 21:00
- Muzyka współczesna składa hołd muzyce tradycyjnej, która była jej pożywką przez ostatnie stulecie - komentuje program trwającego festiwalu Antoni Beksiak, kurator i wokalista zaangażowany w realizację jednego z koncertów.
Audio
  • Warszawska Jesień: czy nowy instrument oznacza nową muzykę? (Bita godzina/Dwójka)
Jeden z instrumentów gamelanowych
Jeden z instrumentów gamelanowychFoto: Bob Doran / flickr / cc

"Warszawska Jesień" wkracza w tym roku w rejony kultury, których dotąd starannie unikała - na festiwal przyjedzie boliwijski zespół instrumentów autochtonicznych z czasów prekolumbijskich oraz kompozytorzy, muzycy i tradycyjne instrumenty z Chin.

Warszawska Jesień na antenie Dwójki>>>

Niecodziennym wydarzeniem będzie prawykonanie utworu "Reka" Izraelczyka Yuvala Avitala - kompozycji zamówionej przez Warszawską Jesień i realizowanej wspólnie z festiwalem MITO SettembreMusica w Mediolanie. Avital zaprosił do współpracy sześcioro wybitnych solistów, mistrzów śpiewu tradycyjnego różnych regionów świata. To Sainkho Namtchylak (alikwotowy szamański śpiew syberyjskiej mniejszości Tuwy), Yusuf Joe Legwabe (techniki wokalne zuluskiej Afryki Południowej), Omar Bandinu (gardłowy śpiew bassu prastarej wokalnej polifonii z Sardynii), Sofia Kaikov (modalny śpiew archaicznej tradycji Żydów z Buchary) oraz Enkhjargal Dandarvaanchig (alikwotowy i gardłowy śpiew mongolskiej tradycji nomadycznej). Szczególnym uczestnikiem projektu jest Lama Samten Yeshe Rinpoché, przedstawiciel najstarszej tradycji buddyzmu tybetańskiego bön, który zdecydował się na udział w przedsięwzięciu ze względu na etyczne i duchowe przesłanie utworu.

Równie ważną rolę w "Reka" odgrywa około stuosobowy chór złożony z niemuzyków, którym służyć będzie partytura graficzno-tekstowa. Tworzą go ochotnicy, którzy zgłosili się ad hoc do wzięcia udziału w warsztatach i koncercie. Ich przewodnikiem jest Antoni Beksiak, który gościł w audycji "Bita godzina". - Sam kompozytor określa ten chór mianem "tłumu". Myślę, że chodzi tu o odwołanie do prostych, wspólnotowych doświadczeń, jak choćby śpiew w kościele. Śpiewają "zwykli obywatele", nie poddani żadnej selekcji. W rezultacie dochodzi raczej do rozstrojenia niż zestrojenia dźwięków. Paradoksalnie efekt może przypominać wiele praktyk muzyki współczesnej, która w tym wypadku spotyka się z przeciętną muzykalnością - wyjaśniał gość Ewy Szczecińskiej.

Głos nie będzie bynajmniej głównym bohaterem tegorocznej Warszawskiej Jesieni. Tematem festiwalu stały się tym razem nietypowe instrumenty. W Warszawie zabrzmią więc też historyczne syntezatory z czasów ZSRR oraz jawajski gamelan. Czy jednak nowy (choć czasami zarazem archaiczny instrument) zawsze pozwala stworzyć nową muzykę? Na to pytanie w rozmowie z Ewą Szczecińską  próbował odpowiedzieć dyrektor Warszawskiej Jesieni - Tadeusz Wielecki.

materiały promocyjne/mm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawska Jesień na antenie Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 15:00
W tym roku na program Warszawskiej Jesieni (19-28 września) składają się przede wszystkim utwory przeznaczone na instrumenty muzyki dawnej, różnych kultur tradycyjnych oraz instrumenty nietypowe bądź rzadko używane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawska Jesień: poszukiwanie dźwięku na Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 14:00
- Muzyka współczesna doszła w pewnym momencie do ściany. Potrzebne jej były nowe inspiracje, które odnaleźliśmy w Azji - uważa znawczyni egzotycznych kultur muzycznych Maria Pomianowska. Na Warszawskiej Jesieni posłuchamy między innymi klasycznych instrumentów chińskich oraz indonezyjskiego gamelanu.
rozwiń zwiń