Wirtuozowski koncert Liszta w Hanowerze

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 18:39
Zapraszamy na retransmisję występu hanowerskiej orkiestry radiowej z gwiazdą brytyjskiej pianistyki - Benjaminem Grosvenorem.
Benjamin Grosvenor. Już w wieku 11 lat był zdobywcą wszystkich znaczących nagród dla młodych muzyków w Wielkiej Brytanii
Benjamin Grosvenor. Już w wieku 11 lat był zdobywcą wszystkich znaczących nagród dla młodych muzyków w Wielkiej BrytaniiFoto: Ian West/PAP/PA

Zdawałoby się, że nie ma formy muzycznej bardziej odpowiadającej osobowości wykonawczej Franciszka Liszta niż koncert fortepianowy. Wirtuoz właśnie w koncercie może bowiem zaprezentować swoje opanowanie instrumentu w całej pełni, wykonując podane przez orkiestrę tematy w karkołomnych wariantach i bogato zdobionych wersjach. Fryderyk Chopin oba swoje Koncerty napisał przecież w swoim okresie "wirtuozowskim". Liszt co prawda zaczął szkicować swój pierwszy koncert jako dziewiętnastolatek, ale ukończenie dzieła zabrało mu ponad ćwierć wieku.

I Koncert fortepianowy Es-dur był gotowy w 1849 roku, ale jeszcze sześć lat upłynęło do premiery. Skład podczas pierwszego wykonania był wymarzony: dyrygował Hector Berlioz, przy fortepianie kompozytor. Dzieło składa się z czterech części wykonywanych bez przerwy – Liszt zawsze dążył do ścisłej integracji formy i cyklu. Legenda głosi, że początkowy motyw orkiestry został napisany przez Liszta do słów: "Nie zrozumie tego nikt, HA-HA!".

Program:

Antonín Dvorák Wodnik  poemat symfoniczny op. 107

Franciszek Liszt I Koncert fortepianwy Es-dur

Feliks Mendelssohn IV Symfonia A-dur "Włoska" op. 90

Wyk. Benjamin Grosvenor - fortepian, NDR Radio Philharmonic Orchestra,dyr. Jun Märkl

Na retransmisję w"Filharmonii Dwójki" - we wtorek (3.02) w godzinach 19.00-21.30 - zaprasza Róża Światczyńska.

mm/jp

Czytaj także

Piotr Paleczny: liczy się osobowość pianisty

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 15:50
– Oprócz ogólnego wrażenia i możliwości technicznych ważne jest to, co artysta ma w swoim wnętrzu – mówił Piotr Paleczny, przewodniczący jury Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń