REKLAMA

Maria Mazzotta i Redi Haza na "Nowej Tradycji". Transmisja wideo!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 08:26
Znakomity duet włoskiej pieśniarki i albańskiego wiolonczelisty to jedna z gwiazd 18. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Maria Mazzotta i Redi Haza
Maria Mazzotta i Redi HazaFoto: mat. promocyjne

Maria Mazzotta to artystka wywodząca się z Salento – subregionu, który jest przedłużeniem Apulii, znajdującej się w południowej części Włoch. Maria wyrastała w tradycji powszechnych tu melodii tarantellowych, pieśni tradycyjnych, które w wieku kilku lat poznała dzięki swojej babce. Jest główną wokalistką znanej grupy Canzoniere Grecanico Salentino. Jej niezwykle mocny, ale niepozbawiony delikatności głos urzekł także takich artystów, jak Ambrogio Sparagna, Mauro Pagani, Ludovico Einaudi, Goran Bregovic czy Giovanni Sollima.

Redi Haza z kolei to urodzony w Tiranie muzyk klasyczny, wychowany pośród tradycyjnej muzyki bałkańskiej. Jako solista współpracował m.in. z King Naat Veliov, Kocani Orkestra oraz Eva Quartet.

''

Artyści wspólnie wypracowali nowy sposób komunikacji muzycznej. Ich wspólne koncerty i nagrania przywodzą na myśl idealne połączenie oparte na porozumieniu duchowym i emocjonalnym. Podstawę repertuaru stanowią znane melodie i pieśni bałkańskie i południowo-włoskie. Surowość obsady głosu i wiolonczeli jest często wzbogacana o efekty zapętlania poszczególnych partii (efekt loop). Wspólną cechą artystów jest także ogromna swoboda improwizacji, która dzięki wspomnianemu porozumieniu, wynosi ich grę na poziom wirtuozowski. 
W roku 2014 ukazała się ich pierwsza wspólna płyta zatytułowana "Ura". To tytuł symboliczny posiadający różne znaczenia: w języku albańskim (most) oraz dialekcie włoskim z Salento (teraz).

Transmisja ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego na antenie Dwójki oraz - transmisja wideo - na stronach dwojka.polskieradio.pl i nowatradycja.polskieradio.pl

***

Na "Filharmonię Dwójki" w sobotę (16.05) w godz. 20.00-22.00 zaprasza Kuba Borysiak.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: folk koncert Nowa Tradycja
Czytaj także

Książka programowa "Nowej Tradycji" 2015

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 17:42
Wyczerpujące informacje o 18. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w jednym pliku - polecamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowy Fonogram Roku 2014. Poznaj opinie jurorów!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 14:36
W konkursie zwyciężyła płyta "Berjozkele. Kołysanki jidysz" Oli Bilińskiej. Album był niekwestionowanym faworytem jury. Sprawdź, jak głosowali wszyscy oceniający.
rozwiń zwiń