Jordi Savall na Festiwalu w Utrechcie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 16:00
Zapraszamy na retransmisję kolejnego koncertu katalońskiego wirtuoza i wizjonera oraz jego zespołu Hesperion XXI.
Jordi Savall
Jordi SavallFoto: Quincena Musical, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Sława Jordiego Savalla wykracza daleko poza krąg osób zainteresowanych muzyką, sięgając granic popkultury. Kataloński gambista stał się symbolem wtajemniczenia w wysoką kulturę, od tej kolorowej i efektownej strony, ale też tej sakralnej, a wręcz mistycznej.

Dziś prowadzi kilka autorskich zespołów i własne wydawnictwo, w którym publikuje fonograficzne efekty specjalnych projektów odwołujących się do wielkich zjawisk cywilizacji zachodniej. Szczególną pozycję zyskał jednak, gdy 30 lat temu zajmował się po prostu wykonywaniem muzyki, od średniowiecznej po barokową.

***

Program:

Consort Music

Wyk. Hesperion XXI, dyr. Jordi Savall

Na retransmisję w "Filharmonii Dwójki" zapraszamy w czwartek (3.09) w godz. 19.30-21.30. Program poprowadzi Magdalena Łoś.

mm/mc

Czytaj także

Jordi Savall: muzyka przenosi nas w duchową przestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 17:51
Niezwykłym akcentem zakończonego właśnie XX Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu był występ Jordiego Savalla, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej. Koncert poświęcony był pamięci Montserrat Figueras, znakomitej katalońskiej śpiewaczki i jego zmarłej w 2011 roku żony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jordi Savall: muzyka to okno na historię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 14:00
- Przez stulecia uważano, że nowa muzyka jest lepsza od dawnej. Tymczasem tradycja niesie ze sobą rzeczy dla naszej współczesnej egzystencji bardzo istotne: piękno, duchowość i tolerancję - powiedział wybitny muzyk w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem.
rozwiń zwiń