REKLAMA

Jordi Savall: muzyka przenosi nas w duchową przestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 17:51
Niezwykłym akcentem zakończonego właśnie XX Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu był występ Jordiego Savalla, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej. Koncert poświęcony był pamięci Montserrat Figueras, znakomitej katalońskiej śpiewaczki i jego zmarłej w 2011 roku żony.
Audio
Jordi Savall, Jarosław 2012
Jordi Savall, Jarosław 2012Foto: Anna Kaplita/facebook.piesnnaszychkorzeni

- Występ w Jarosławiu był bardzo ważnym wydarzeniem zbudowanym z trzech elementów: muzyki, pamięci i emocji. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem to przeżyć w otoczeniu świec i tylu dusz, które wtedy ożyły - wspominał Jordi Savall w Dwójce swój recital "Les tombeaux" w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, który rozpoczął tegoroczny Festiwal "Pieśń Naszych Korzeni".

To wyjątkowe wydarzenie poświęcone było zmarłej w ubiegłym roku Montserrat Figueras. - Odkąd jej nie ma, jestem innym człowiekiem, muszę wypełnić pustkę, brak jej obecności, z której znaczenia wcześniej nie zdawałem sobie być może sprawy. (...) Teraz w końcu zaczynam też odczuwać radość, szczęście z powodu wszystkich lat spędzonych z Montserrat. To radość, która rośnie, to bardzo pomaga mi nie tyle zapomnieć, co po prostu żyć, żyć dalej bez niej - mówił artysta.

Muzyka okazuje się kluczem, który otwiera drzwi do niewidzalnego. Dzięki niej, jak podkreślał Jordi Savall, następuje ten wielki cud połączenia realnej i duchowej rzeczywistości. - To wszystko pozwala nam przenieść się do innego wymiaru, który jest tak samo realny, jak otaczający nas świat - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania Dwójkowej audycji, w której między innymi ta przejmująca, bardzo osobista wypowiedź Jordiego Savalla.

Poza tym: rozmowy z twórcami i organizatorami festiwalu - Marcinem Bornus-Szczycińskim i Antonim Pilchem, wspomnienia o festiwalu harfisty Benjamina Bagby’ego, a także dziennikarki radiowej Dwójki Magdaleny Łoś-Komarnickiej. Usłyszeliśmy też festiwalową publiczność.

Była to audycja wspomnieniowa, poświęcona 20-leciu festiwalu "Pieśń naszych korzeni", ale znalazły się w niej również relacje z tegorocznych wydarzeń.

"Przestrzenie kultury" prowadziła z Jarosławia Justyna Piernik.

Zobacz więcej na temat: montserrat pierniki
Czytaj także

Jordi Savall: rzeź katarów dotychczas nierozliczona (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 07:00
Kataloński wizjoner znów przekonuje, że muzyka dawna może być poruszającą lekcją historii. O projekcie "Tragedia katarów", zaprezentowanym wczoraj na Festiwalu Misteria Paschalia rozmawiała z Jordim Savallem Klaudia Baranowska.
rozwiń zwiń