Wratislavii Cantans podróż w czasie. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 17:12
Zapraszamy na szczególny wieczór, który będzie powtórzeniem koncertu inauguracyjnego festiwalu Wratislavia Cantans z 1966 r.
Wnętrze niedawno otwartego Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu
Wnętrze niedawno otwartego Narodowego Forum Muzyki we WrocławiuFoto: Łukasz Rajchert/mat. promocyjne

Pięćdziesiąt lat temu, kiedy Festiwal Wratislavia Cantans został powołany do życia – wszystko było inne i nieporównywalne z dzisiejszą rzeczywistością. 21 lat po spaleniu i zniszczeniu Wrocławia – wojenne rany był ciągle wyraźne i dojmujące. Zapewne ani środowisko muzyczne stolicy Dolnego Śląska (było oczywiście młodziutkie, dopiero wkroczyło w wiek... biernego prawa wyborczego), ani twórca Festiwalu i jego pierwszy dyrektor artystyczny Andrzej Markowski, nie mogli sobie wyobrazić, że nie minie pół wieku, a szefować jej będą zagraniczne sławy dyrygenckie. Pięćdziesiątkę świętuje Wratislavia pod okiem wybitnego włoskiego artysty Giovanniego Antoniniego, który przejął pieczę programową od brytyjskiego dyrygenta Paula McCreesha.

Niemniej jednak, to właśnie zasługą Andrzeja Markowskiego było stworzenie nośnej, nowoczesnej i niezwykle elastycznej formuły programowej festiwalu. Ewa Kofin, krytyk muzyczny i historiograf "Wratislavii" w pierwszym tomie "Historii Festiwalu" scharakteryzowała ją w następujący sposób: "zgodnie z podtytułem imprezy – preferowane będą dzieła z udziałem głosu ludzkiego, choć mogą się koło nich pojawiać utwory czysto instrumentalne. Po drugie [...] pojawią się dzieła nie tylko religijne, lecz także świeckie. Następnie – prawdopodobnie będzie preferowana muzyka współczesna, której jednak może towarzyszyć muzyka dawna".

Wszystko się zgadza – pół wieku corocznych spotkań w różnych, głównie historycznych miejscach Wrocławia, przede wszystkim świątyniach, a potem także w innych miejscowościach Dolnego Śląska – obfitowało w wiele doniosłych wydarzeń artystycznych i plejadę wybitnych wykonawców, a pomysłów repertuarowych mogą zazdrościć Wrocławiowi największe, renomowane ośrodki kultury w Europie.

Pierwszy, inaugurujący tę wielką historię koncert odbył się w Studiu Koncertowym wrocławskiej rozgłośni Polskiego Radia 14 sierpnia 1966 roku. Program jego podpowiadał ważny i wymowny ideowy trop: muzyka polska jest częścią kultury muzycznej cywilizacji zachodniej, jej dzień dzisiejszy zakorzeniony jest w tradycji i historii, a ta ostatnia jest dumna i doniosła, a w swoich najlepszych przejawach dorównywała najbardziej awangardowym nurtom w twórczości europejskiej. Koncert zatytułowany "Uwertura!" (zorganizowany w nowej wrocławskiej "świątyni sztuki" – gmachu Narodowego Forum Muzyki) jest powtórzeniem tamtej inauguracji sprzed 50 lat. Program jest identyczny – zmienili się jedynie wykonawcy.

Program:

"Wratislavia Cantans 1966-2015: Uwertura!". Powtórzenie koncertu inauguracyjnego Pierwszego Wrocławskiego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego "Wratislavia Cantans" z dnia 14 sierpnia 1966

Mikołaj Zieleński Magnificat

Andrzej Koszewski La espero

Olivier Messiaen Cinq rechants

Konstanty Regamey L'alerte, La sécurité, L'affaire se compliqueLa môme néant z Cinq poèmes de Jean Tardieu

Krzysztof Penderecki Psalmy Dawida

Artur Malawski Wierchy

wyk. Orkiestra Symfoniczna NFM, Cantores Minores Wratislavienses, Chór NFM, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Agnieszka Franków-Żelazny, Piotr Karpeta, Benjamin Shwartz - dyrygenci; soliści: Iwona Hossa - sopran, Tomasz Zagórski - tenor, Jarosław Bręk - baryton

***

Na transmisję zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" w niedzielę (6.09) w godzinach 19.00-22.00. Program poprowadzą Ewa Szczecińska i Marcin Majchrowski.

mat. prasowe/mc/bch

Czytaj także

Otwarcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 12:00
O przeprowadzce do nowej siedziby opowiadał w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niech żyje Wratislavia! 50. Festiwal Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 19:26
Jubileuszowe wrocławskie święto muzyki będzie w tym połączone z inauguracją Narodowego Forum Muzyki. Zapraszamy do Wrocławia od 6 do 19 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pół wieku z Wratislavią Cantans

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 15:21
W "Wybieram Dwójkę" spotkaliśmy się z Andrzejem Kosendiakiem, który zapowiedział jubileuszową edycję wrocławskiego święta muzyki.
rozwiń zwiń