Polskie Radio
Section05
Andrzej Kosendiak

Christoph Eschenbach: muzyka Pendereckiego miała wielki wpływ na moje życie

- Znałem Krzysztofa Pendereckiego i bardzo go ceniłem. Wciąż cenię. Był nie tylko jednym z największych polskich, ale po prostu jednym z największych kompozytorów XX wieku w ogóle. Wykonywałem wiele jego utworów. Ta muzyka jest mi bardzo bliska, miała zresztą również wielki wpływ na moje życie - mówił w Dwójce maestro Christoph Eschenbach, który w czwartek (7.09) poprowadził koncert inaugurujący 58. Festiwal Wratislavia Cantans.
Zobacz więcej na temat:  Wratislavia Cantans koncert Narodowe Forum Muzyki Dwójka Jakub Kukla Andrzej Kosendiak Krzysztof Penderecki Ludwig van Beethoven

Szef NFM: Witold Lutosławski jest stale w kręgu naszej adoracji

- Jeszcze zanim powstało Narodowe Forum Muzyki, Filharmonia Wrocławska otrzymała patrona w postaci właśnie Witolda Lutosławskiego. My przejęliśmy tę ideę i w tej chwili oficjalna nazwa naszej instytucji brzmi Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Witold Lutosławski kompozytor Wrocław koncert płyta Andrzej Kosendiak Jakub Kukla MUZYKA

Andrzej Kosendiak: utwory Marcina Józefa Żebrowskiego świetnie się gra i śpiewa

- Nie planowałem tej serii płyt. Ta kolekcja to skarby, które fascynują mnie i moich przyjaciół, międzynarodowy skład wybitnych wykonawców pod szyldem Wrocław Baroque Ensemble. Muzyka Żebrowskiego stylistycznie jest blisko wczesnej fazy twórczości Mozarta - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla muzyka dawna płyta Narodowe Forum Muzyki Dwójka Andrzej Kosendiak

Andrzej Kosendiak zaprasza na koncerty pamięci Edyty Stein

- Bardzo długo zastanawiałem się, jak ułożyć program koncertu poświęcony Edycie Stein. Chciałem oddać istotne cechy jej osobowości i postawy życiowej. Utwory wokalno-instrumentalne oparte są wyłącznie o teksty starotestamentowe, chcieliśmy pokazać źródło wspólne dla żydów i chrześcijan - mówił Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Kosendiak Narodowe Forum Muzyki Wrocław koncert

Andrzej Kosendiak: Narodowe Forum Muzyki jest pełne atrakcji również latem

- Wakacje w NFM nie będą tak intensywne jak sezon, ale to będzie ciekawy program. Są w nim propozycje z różnych gatunków muzycznych i nie tylko. Naszą nowością jest "kino organowe", czyli cztery spotkania z filmem niemym z lat 20. i muzyką graną na żywo. Zaczynamy już 14 lipca, wtedy Tomasz Głuchowski zaimprowizuje do filmu "Metropolis" Fritza Langa. To gratka dla osób lubiących nastrój starego kina i kochających muzykę - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Andrzej Kosendiak Paweł Siwek Dwójka

Wratislavia Cantans. "Ci wykonawcy gwarantują mistrzowski poziom"

– Mamy bardzo ciekawy zestaw artystów, bo to są zarówno zespoły czy muzycy, którzy bywają często na festiwalu, jak Giovanni Antonini i jego Il Giardino Armonico, ale także Huelgas Ensemble, chór Bayerischen Rundfunks oraz nasze zespoły: orkiestra NOSPR-u, Orkiestra Leopoldinum czy Wrocław Baroque Ensemble i wielu, wielu innych artystów – mówił w Dwójce szef Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak przed zbliżającym się 56. Festiwalem Wratislavia Cantans.
Zobacz więcej na temat:  Wratislavia Cantans Andrzej Kosendiak Narodowe Forum Muzyki Paweł Siwek Dwójka MUZYKA

Andrzej Kosendiak o Wratislavii Cantans: to będzie festiwal pełen światła

- Tegoroczna edycja festiwalu jest bardzo nietypowa. Mieliśmy przygotowany program, którego nie mogliśmy zrealizować. Zdecydowaliśmy się jednak pokazać, że jesteśmy, żyjemy, patrzymy w przyszłość - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Kosendiak, dyrektor 55. odsłony Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wratislavia Cantans Narodowe Forum Muzyki Andrzej Kosendiak Dwójka Paweł Siwek

Andrzej Kosendiak: muzyka polska XVII i XVIII w. jest mi bliska

- Nagraliśmy kiedyś płytę z muzyką Gorczyckiego i artyści, którzy się spotkali, stwierdzili, że warto współpracować. Tak powstał Wrocław Baroque Ensemble i zrodziły się kolejne pomysły na nagrania. Osiem płyt, które wydaliśmy w ciągu ostatnich lat, było wysoko ocenianych przez słuchaczy, więc pomyślałem, że warto je zebrać - mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki o cyklu płyt "Music First. Muzyka I Rzeczypospolitej (Music of the first Commonwealth)".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kosendiak Paweł Siwek barok muzyka klasyczna MUZYKA KULTURA

Andrzej Kosendiak: Leopoldinum gwarantuje wysoką jakość wykonawczą

- Trzeba znaleźć swoje miejsce na tej artystycznej mapie, starać się stworzyć jakąś koncepcję programową i repertuarową, taką, która by przyciągnęła publiczność i zainteresowała wszystkich. I Leopoldinum było taką inicjatywą - opowiadał dyrygent i dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
Zobacz więcej na temat:  orkiestra Maciej Łukasz Gołębiowski muzyka klasyczna MUZYKA KULTURA Andrzej Kosendiak Tadeusz Strugała

Fryderyki 2019. Maria Opałka: pokazujemy klasę w klasyce

- Wydaje mi się, że z każdym rokiem gala wygląda bardziej okazale. A jeśli chodzi o zmianę miejsca, jest to dobry pretekst do promocji. Wydaje mi się więc, że paradoksalnie to wszystko może sprzyjać budowaniu rangi tego wydarzenia. Jestem też zwolelnniczką tego, że gala klasyczna jest osobno - mówiła w Dwójce przedstawicielka Warner Music Poland.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyki Jacek Hawryluk Andrzej Kosendiak Katowice NOSPR gala MUZYKA KULTURA