X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Actus Humanus: podwójne "Lamentacje Jeremiasza"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 12:50
Björn Schmelzer poprowadzi zespół Graindelavoix w dwóch odsłonach "Lamentationes Hieremiae Prophetae" - Carolusa Luythona i Pedra Ruimonte.
Bjrn Schmelzer, założyciel i dyrygent zespołu Graindelavoix
Björn Schmelzer, założyciel i dyrygent zespołu GraindelavoixFoto: Jimmy Kets/Actus Humanus Resurrectio/materiały prasowe

Actus Humanus 1200.jpg
10 koncertów festiwalu Actus Humanus w Dwójce!

Graindelavoix nie jest zespołem muzyki dawnej w tradycyjnym rozumieniu. To raczej grupa artystów, którzy pod wodzą Björna Schmelzera, antropologa i etnomuzykologa, zajmuje się eksperymentowaniem i nieustannym oscylowaniem między odtwórczością a kreacją. Wie o tym każdy, kto choć raz słyszał belgijski zespół. A każdy, kto choć raz był na ich koncercie, będzie powracał niemal obsesyjnie na każdy kolejny.

Sztuka Graindelavoix prowokuje do stawiania pytań o naturę muzyki. Potrafi dostarczyć przeżyć emocjonalnych i duchowych o wyjątkowej sile. Owszem, gdy przyłożyć do interpretacji Belgów muzykologiczne szkiełko i oko, okaże się, że można by im niejedno zarzucić, co zresztą wielu czyni. Czy jednak poprawność historyczna ma jakiekolwiek znaczenie wobec jakości estetycznej i głębi duchowej?

Działająca od 1999 roku "kompania multidyscyplinarna" bierze na warsztat zapisy kolejnych utworów sprzed setek lat i stara się tchnąć w nie nowe życie. Jedyny w swoim rodzaju efekt, jaki uzyskują, jest wypadkową wiedzy historycznej, znajomości dawnych praktyk wokalnych i stylów muzycznych oraz tego wszystkiego, co wniósł każdy z członków zespołu. A każdy wywodzi się z innej tradycji, środowiska artystycznego i intelektualnego. Ta różnorodność w jedności jest być może najoryginalniejszą cechą zespołu Graindelavoix.

Graindelavoix 1200.jpg
Graindealvoix. Na początku był... Werner Herzog

Na swój gdański koncert muzycy z Antwerpii przygotowali nowy, dotąd jeszcze niewykonywany program, złożony z dwóch mało znanych, późnorenesansowych opracowań "Lamentacji Jeremiasza". Ich autorzy, Carolus Luython i Pedro Ruimonte, urodzeni w drugiej połowie XVI wieku, działali poza głównymi centrami muzycznymi tamtych czasów. Obaj służyli na dworach habsburskich, obaj zaliczani są do piątej generacji wielkich franko-flamandzkich polifonistów, która zakończyła erę wielogłosowości przeimitowanej.

Schyłek każdej epoki to czas manieryzmu – trochę dziwacznej, czasami tajemniczej, uwypuklającej istniejące wcześniej cechy stylu, podnoszącej do potęgi wszystkie znane elementy języka muzycznego. Czy można wyobrazić sobie lepszy repertuar dla zespołu Graindelavoix?

Program:

Carolus Luython Lamentationes Hieremiae Prophetae

Pedro Ruimonte Lamentationes Hieremiae Prophetae

wyk. zespołu Graindelavoix pod dyr. Björna Schmelzera

(Actus Humanus Resurrectio, Gdańsk, Dwór Artusa, 13.04.2017)

***

Na retransmisję w "Filharmonii Dwójki" w piątek (14.04) w godz. 16.00-18.00 zaprasza Adam Suprynowicz.

mat. pras. Actus Humanus Resurrectio/mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

10 koncertów festiwalu Actus Humanus w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 15:48
W Wielkim Tygodniu w Gdańsku odbędzie się pierwsza wiosenna edycja festiwalu muzyki dawnej Actus Humanus Resurrectio. Dwójka będzie na miejscu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed zmartwychwstaniem. Actus Humanus na wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 21:00
– Program festiwalu wspiera się na dwóch głównych filarach: Bachowskiej Pasji wg św. Mateusza i oratorium La Resurrezione Haendla – mówił Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Actus Humanus Resurrectio.
rozwiń zwiń