Jakowicz, Bednarczyk i Schubert. Transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 15:00
Zapraszamy do wysłuchania koncertu w wykonaniu pianisty Bartosza Bednarczyka i skrzypka Jakuba Jakowicza, którzy w piątek 20 października wystąpią w Studiu Polskiego Radia im. Lutosławskiego.
Fragment okładki płyty Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka
Fragment okładki płyty Jakuba Jakowicza i Bartosza BednarczykaFoto: materiały promocyjne

Program:

Fantazja C-dur na skrzypce i fortepian D 934, Sonata a-moll na skrzypce i fortepian D 385, Rondo h-moll na skrzypce i fortepian D 895

Wyk. Bartosz Bednarczyk - fortepian, Jakub Jakowicz-skrzypce

Podczas koncertu usłyszymy utwory z nowej płyty duetu pt. "Schubert", poświęconej w całości muzyce kameralnej Franciszka Schuberta. Nowy album jest zwieńczeniem wielu recitali schubertowskich, które Jakub Jakowicz i Bartosz Bednarczyk wykonywali w ostatnim czasie, a wybór nagranego repertuaru nie jest przypadkowy. Fantazja C-dur D 934 na skrzypce i fortepian to arcydzieło, które od wielu lat fascynowało muzyków i wielokrotnie pojawiało się w programach ich koncertów. To utwór niezwykle ekspresyjny i wirtuozowski, a jego szalona wręcz rozpiętość wyrazowa i śmiała struktura kompozycyjna wykraczają poza czasy, w których powstał. Nie bez powodu prawykonanie w 1828 roku nie było sukcesem, a jej piękno i artyzym doceniono w pełni dopiero w następnym stuleciu. Odmienność Fantazji i bardzo wysokie wymagania techniczne, jakie stawia przed muzykami sprawiają, że nawet dziś nie jest ona często wykonywana, a nagranie utworu jest prawdziwym wyzwaniem dla każdego duetu skrzypcowo-fortepianowego. Niniejsza rejestracja jest pierwszą w historii dokonaną przez polskich artystów. Dopełnienie albumu stanowią utwory ukazujące różnorodność twórczości Schuberta na ten zestaw instrumentów: pełne energii, ekstrawertyczne, momentami parodystyczne Rondo h-moll oraz Sonata a-moll, zwana także Sonatiną - kompozycja wcześniejsza (1816), w swym wyrazie bardziej intymna, skupiona, wpisująca się w nurt domowego muzykowania, możnaby rzec - na wskroś "schubertowska".

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.

***

Na audycję Filharmonia Dwójki zapraszamy w piątek (20.10) w godz. 19.30-21.30. Program poprowadzi Marcin Majchrowski

mz/kh


Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

"Nazwać Warsa Gershwinem to za mało"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 12:45
- Kompozytor ten miał bardzo wiele talentów. Mało kto o tym jednak wiedział, bo Wars miał  mało czasu na pisanie innej muzyki niż ta z obszaru filmu i rozrywki – podkreślił w Dwójce pianista Marek Żebrowski, opowiadając o ikonie polskiej piosenki rewiowej.
rozwiń zwiń