Andrew Lawrence-King o oratorium bożonarodzeniowym z pojedynkiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 14:45
- Oratorium Pedra Martíneza de Orgambide wykracza poza historię narodzin dzieciątka Jezus, podejmując temat niekończącej się walki dobra ze złem - opowiadał założyciel i szef zespołu The Harp Consort, jednej z gwiazd tegorocznego festiwalu Actus Humanus Nativitas.
Audio
  • Andrew Lawrence-King o oratorium bożonarodzeniowym Pedra Martíneza de Orgambide (Filharmonia Dwójki)
Andrew Lawrence-King
Andrew Lawrence-KingFoto: z archiwum artysty

- Dochodzi do starcia między uosabiającym zło Diabłem a symbolizującym dobro aniołem, a tymczasem Maria i Józef niepokoją się o los swego dziecka – mówił Andrew Lawrence-King o wykonanym w Gdańsku dziele. Co znaczące, oratorium Pedra Martíneza de Orgambide było w czasach swego powstania formą dramatyczną wyposażoną w akcję sceniczną. - Jako pierwsi w czasach współczesnych wykonaliśmy to oratorium i jego premiera miała pełnowartościowo sceniczny charakter. Pierwsze w czasach współczesnych wykonanie na hiszpańskiej ziemi także przybrało formę sceniczną. Te inscenizacje były z pewnością bliższe pierwotnej wersji utworu niż wersja koncertowa, którą prezentujemy w Gdańsku, ale na razie chcemy po prostu pozwolić polskiej publiczności zapoznać się z muzyczno-wokalną warstwą dzieła Martíneza de Orgambide - tłumaczył muzyk.

Jak zaznaczał, podczas gdańskiego koncertu artyści "nie przywdzieją kostiumów, jak anielskie skrzydła czy diable rogi". - Będziemy się jednak posługiwali rozbudowaną gestykulacją i ruchem scenicznym, które w barokowej praktyce wykonawczej odgrywały istotną rolę. Mam więc nadzieję, że nasi słuchacze z łatwością wyobrażą sobie to, jak mogłaby wyglądać wersja sceniczna. W końcu wszyscy wiemy, jak mogli wyglądać Maria i Józef, kim są pasterze, każdy z nas ma swoje wyobrażenia na temat aniołów. Przy czym anioł, który w tym oratorium odgrywa kluczową rolę, jest wyposażony w ciężki siedemnastowieczny miecz, przy pomocy którego stacza pojedynek z Szatanem…

Co wiemy o twórczości Pedra Martíneza de Orgambide? Czym są pieśni zwane "villancicos? Co jest charakterystycznego w muzyce barokowej iberyjskiego obszaru kulturowego? I jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia na… wyspie Guernsey?

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu.

***

Prowadzi: Klaudia Baranowska

Gość: Andrew Lawrence-King (harfista, założyciel i szef zespołu The Harp Consort)

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji Filharmonia Dwójki.