Łukasz Borowicz: te kantaty Moniuszki są mityczne

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:01
- Wszyscy wiedzieli, że one istnieją, ale nikt ich nie słuchał, nie wykonywał – mówił dyrygent o utworach Moniuszki, które znalazły się na płycie "Kantaty Milda/Nijoła". Album został nagrany pod batutą Łukasza Borowicza przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz solistów.
Audio
  • Łukasz Borowicz m.in. o nieznanych kantatach Stanisława Moniuszki (Filharmonia Dwójki)
  • Łukasz Borowicz o symoniach Roberta Schumanna (Filharmonia Dwójki)
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: PR

To nagranie kantat Moniuszki znalazło się na majowej liście najlepszych albumów płytowych wybranych przez prestiżowy brytyjski miesięcznik "Gramophone". – Ogromnie się cieszę, to wielkie wyróżnienie. Zależało nam, żeby się podzielić radością odkrycia tych utworów Moniuszkowskich – podkreślał Łukasz Borowicz.

W rozmowie również o przedsięwzięciu Filharmonii Poznańskiej opartym na popularnej w internecie formule Q&A oraz o symfoniach Roberta Schumanna.

Zapraszamy także do wysłuchania drugiej rozmowy z maestro Łukaszem Borowiczem, który opowiadał m.in. o filmie dokumentalnym, poświęconym Mieczysławowi Karłowiczowi. Mówił też o swoich planach po powrocie z przymusowej izolacji, spowodowanej pandemią koronawirusa. Wspominał również koncert Polskiej Orkiestry Radiowej, która wykonała dwie, chronologicznie ostatnie symfonie niemieckiego kompozytora romantycznego.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadzi: Klaudia Baranowska

Gość: Łukasz Borowicz 

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 19.00