Maria Piotrowska-Bogalecka: nikt nie oddaje miłości w muzyce tak jak Chopin

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 21:45
- Muzyka tego kompozytora zawiera w sobie ogromną czułość, ale też miłość, również w aspekcie miłości do wszystkiego co polskie, bo przecież Chopin inspirował się naszą muzyką ludową. I właśnie ten szeroki aspekt chcieliśmy poruszyć przy okazji tego koncertu - mówiła w Dwójce dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia Maria Piotrowska-Bogalecka.
Audio
  • Maria Piotrowska-Bogalecka o koncercie "Navigatio Amor. Urodziny Chopina" (Filharmonia Dwójki)
Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: shuttesrstock/Magdalena Paluchowska

We wtorek 9 czerwca br., po przerwie spowodowanej epidemią, po raz pierwszy na scenie pojawił się Chór Polskiego Radia. Śpiewacy wystąpili w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w koncercie "Navigatio Amor. Urodziny Chopina". Po twórczość najsłynniejszego polskiego kompozytora sięgnęli zarówno muzycy klasyczni, jak i jazzowi, bowiem w koncercie udział wzięli również inni artyści: wokalistka Dorota Miśkiewicz, trio w składzie Paweł Tomaszewski – fortepian, aranżacje, Robert Kubiszyn – bas i Paweł Dobrowolski – perkusja. Całością kierowała Maria Piotrowska-Bogalecka.

Jak podkreśliła dyrektor artystyczna chóru, koncert rozpoczął również pewien cykl, który będzie kontynuowany w kolejnym sezonie artystycznym. - Cykl, który pragniemy przedstawić, nosi tytuł "Navigatio", czyli wędrówka. Odnieśliśmy się do metafory tego słowa, czyli życia jako wędrówki, którą każdy musi przeżyć - opowiadała Maria Piotrowska-Bogalecka.

Maria Piotrowska-Bogalecka: gonimy metę, która nam ucieka >>>

Dodała również, że najbliższy koncert Navigatio ARS, zaplanowany na 30 czerwca, wypełni muzyka związana z poezją. - Sięgniemy do twórczości Ernsta Křeneka, Benjamina Brittena, Poulenca, Pēterisa Vasksa i niesamowicie pięknego cyklu do słów Czesława Miłosza. Pojawi się również muzyka Macieja Małeckiego do poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Maria Piotrowska-Bogalecka (dyrygentka, dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia)

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 19.30