Szostakowicz XIV Symfonia na sopran, bas i orkiestrę kameralną

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:54
Wysłuchaliśmy koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, partie solowe wykonali Natalya Romaniw – artystka uhonorowana prestiżową nagrodą 2020 Royal Philharmonic Society Awards oraz Joshua Bloom.
NOSPR - sala koncertowa
NOSPR - sala koncertowaFoto: shuttesrstock/Radoslaw Grzybowski

Program

Dmitrij Szostakowicz XIV Symfonia na sopran, bas i orkiestrę kameralną op. 135

Natalya Romaniw – sopran, Joshua Bloom – bas, Narodowa Okriestra Symfoniczna Poslkiego Radia w Katowicach, dyr. Kirill Karabits

W 1962 roku Szostakowicz ukończył prace nad XIII Symfonią, inspirowaną poematem Jewtuszenki o kaźni Żydów w Babim Jarze, i zabrał się za orkiestrację Pieśni i tańców śmierci Musorgskiego. Cztery lata później głęboko przeżył interwencję wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, co stało się bezpośrednim impulsem do skomponowania XIV Symfonii – na kanwie poezji Lorki, Apolinnaire’a, Küchelbeckera i Rilkego. "Wszystko, co napisałem do tej pory, było zaledwie przygotowaniem do tego utworu", zwierzył się w liście do przyjaciela.

mat. prasowe nospr.org.pl

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Data emisji: 3.12.2020

Godzina emisji: 19.00

Zobacz więcej na temat: koncert NOSPR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

75 lat ZAKR. Mamcarz: to będzie uroczysty koncert

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 16:00
Nie 11 listopada, a 20 grudnia odbędzie się Koncert Jubileuszowy "75 lat ZAKR". Powód zmiany terminu? Pandemia koronawirusa. - Zaprezentujemy nie tylko aktualne oblicze twórców, ale sięgniemy po piękne, znakomite utwory, które powstały już wcześniej - zapowiada Jerzy Mamcarz, prezes ZAKR.
rozwiń zwiń