Polskie Radio
Section05
Paweł Sztompke

Anna Karwan: wszystkie moje piosenki w jakimś stopniu opowiadają o relacjach

- Chciałam wziąć na warsztat rodzaj abstrakcji w tekście. Chciałam zobaczyć w tekście piosenek, czy po prostu potrafię niebezpośrednio opisywać jakąś sytuację, i chyba się udało - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wokalistka Anna Karwan o utworze "Lew", który znalazł się na drugim albumie studyjnym wokalistki pt. "Swobodnie". 
Zobacz więcej na temat:  polska piosenka Ania Karwan muzyka rozrywkowa plebiscyt Paweł Sztompke

"Potraktowaliśmy tę płytę jako najważniejsze rzeczy". Zespół Sztof prezentuje nowy album

Zespół Sztof powraca z nowym materiałem. Działająca od 2013 roku grupa zaprezentowała niedawno płytę pt. "Najważniejsze rzeczy", na której znalazł się m.in. utwór "Nadzieja". - Ten utwór jest kwintesencją tego, co chcielibyśmy przekazać - opowiada w "Muzycznej Jedynce" wokalista zespołu Jakub Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa blues Jakub Zajączkowski Sztof

Mistrz Mowy Polskiej 2023. Piotr Kossakowski: każdy może zgłosić każdego

Przy okazji Maja Polskiej Piosenki w "Muzycznej Jedynce" przypomnieliśmy kilku spośród dotychczasowych laureatów programu Mistrz Mowy Polskiej. W tym roku wyróżnienia zostaną przyznane we wrześniu, natomiast w czerwcu poznamy nazwiska osób nominowanych. Zgłoszenia są przyjmowane do soboty (6.05). - Każdy może zgłosić każdego. Im lepiej umotywowane zgłoszenie, tym większe szanse na to, że dana osoba uzyska akceptację w oczach rady - wyjaśnia Piotr Kossakowski, dyrektor programu Mistrz Mowy Polskiej
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Mistrz Mowy Polskiej

Drugi dzień Wiosny Jazzowej. Kuba Badach z utworami Andrzeja Zauchy

W ramach 19. edycji Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej dzisiaj (1.05) na koncertowej scenie pojawi się Kuba Badach, który przedstawi utwory Andrzeja Zauchy w swoich interpretacjach. - Jestem dumny i szczęśliwy, że mogę wziąć udział w festiwalu, zaskoczyć państwa radością i precyzją grania - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Kuba Badach. 
Zobacz więcej na temat:  folklor polska piosenka Zakopane Marcin Kusy Paweł Sztompke Kuba Badach Andrzej Zaucha Jazz muzyka rozrywkowa

Zakopiańska Wiosna Jazzowa z Jedynką. Marcin Kusy i Paweł Sztompke prosto ze stolicy Podhala [POSŁUCHAJ]

Zakopiańska Wiosna Jazzowa to muzyczne wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zakopanego. Tegoroczna, już 19. edycja potrwa do 2 maja, a przed nami wieczorne koncerty w ramach "Wiosny Jazzowej 2023". Wystąpią Marta Zalewska Orchestra i Urszula Dudziak. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Dudziak Marta Zalewska Marcin Kusy Paweł Sztompke Jazz Zakopane koncerty Polskie Radio

Jubileusz Krzesimira Dębskiego. Koncert specjalny w Teatrze Wielkim

- Będziemy grać głównie tematy filmowe, m.in. piosenki z filmów. Ja będę dyrygował, grał na fortepianie i na skrzypcach - mówi w Programie 1 Krzesimir Dębski, zapowiadając koncert specjalny z okazji 70. rocznicy urodzin, który odbędzie się w najbliższy wtorek, 25 kwietnia, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Krzesimir Dębski kompozytor muzyka klasyczna Teatr Wielki - Opera Narodowa muzyka filmowa

Janusz Gniatkowski i festiwal jego piosenek. Krystyna Maciejewska: przez całe życie niósł solidarność

Już w czerwcu odbędzie się XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Artysta, który odszedł od nas w 2011 roku, był jedną z największych gwiazd w Polsce. - Festiwal zaczęliśmy robić na końcowe lata jego życia - wspomina w Programie 1 Polskiego Radia Krystyna Maciejewska, żona popularnego pieśniarza.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Krystyna Maciejewska Janusz Gniatkowski