Koncert inauguracyjny XVIII Festiwalu "Łańcuch"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 18:20
W audycji wysłuchaliśmy koncertu inaugurującego XVIII Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch". W programie muzyka patrona festiwalu, a także m.in. Igora Strawińskiego i Sergiusza Prokofiewa. Solistkom Roksanie Kwaśnikowskiej i Agnieszce Kozło towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. 
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Program tegorocznego Festiwalu obejmuje trzy koncerty symfoniczne i dwa kameralne. Zabrzmiały na nich wybrane kompozycje Witolda Lutosławskiego oraz powiązane z nimi arcydzieła XIX- i XX-wiecznej muzyki polskiej i obcej ― wśród nich utwory rzadko obecne na krajowych estradach. W gronie wykonawców znajdą się wybitni artyści z kraju i zagranicy, orkiestry: Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chain Ensemble oraz soliści i kameraliści, m.in.: Karol Kozłowski, Roksana Kwaśnikowska, Agnieszka Kozło, Magdalena Bojanowicz, Radosław Kurek, Joanna Freszel i Jakub Jakowicz.

(materiały organizatora - Towarzystwa im. W. Lutosławskiego)

***

shutterstock_wiolonczela1200.jpg
Festiwal "Łańcuch XVIII". Muzyka Lutosławskiego w różnych kontekstach

Program:

Igor Strawiński Dumbarton Oaks Concerto na orkiestrę kameralną, Witold Lutosławski Partita na skrzypce, orkiestrę i fortepian obligato, Konstanty Regamey Autograf na orkiestrę kameralną, Sergiusz Prokofiew Symfonia klasyczna D-dur op. 25

wyk. Roksana Kwaśnikowska – skrzypce; Agnieszka Kozło – fortepian, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Monika Wolińska

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego – transmisja koncertu inauguracyjnego XVIII Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch"

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

Paolo Bortolameolli: Lutosławski zawsze był moim wielkim idolem

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 15:51
- Pierwszym utworem Lutosławskiego, z którym się zetknąłem były "Wariacje na temat Paganiniego". Powiedzmy, że to jest znacznie bardziej tradycyjny rodzaj modernizmu niż w symfoniach. Zaś kiedy wreszcie skonfrontowałem się z jego dziełami orkiestrowymi, byłem oczarowany - opowiadał dyrygent, który wraz z NOSPR zainaugurował tegoroczny Festiwal "Łańcuch".
rozwiń zwiń