In memoriam. Teresa Żylis-Gara i Kazimierz Kord

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 21:30
W sierpniu (28.08) w wieku 91 lat zmarła znakomita śpiewaczka Teresa Żylis-Gara, w kwietniu tego roku (29.04) odszedł także maestro Kazimierz Kord. W "Filharmonii Dwójki" przywołaliśmy koncert z 1979 roku z udziałem dwojga niezapomnianych artystów.
Teresa Żylis-Gara
Teresa Żylis-Gara Foto: Forum

pap_żylis_gara1200.jpg
Wiesław Ochman: Teresa Żylis-Gara malowała głosem

Program:

Czajkowski/Moniuszko/Smetana/Dworzak/

wyk. Teresa Żylis-Gara, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord

(Filharmonia Narodowa, kwiecień 1979)

***

W 1956 roku Teresa Żylis-Gara zadebiutowała w Operze Krakowskiej jako Halka. W 1960 roku wyjechała na Konkurs Muzyczny Radia Bawarskiego do Monachium. W kategorii oratoryjno-pieśniarskiej zdobyła brązowy medal i uzyskała propozycję angażu ze strony kilku scen muzycznych w Niemczech. Wybrała niedużą, ale prężną operę w Oberhausen, która dawała jej możliwość doskonalenia głosu i rozwijania repertuaru. Potem były opery w Dortmundzie i Düsseldorfie.

W 1968 roku debiutowała w londyńskiej Covent Garden, w "Tosce" w reżyserii Viscontiego. W 1969 roku Rudolf Bing zaangażował ją do nowojorskiej Metropolitan Opera, w której śpiewała przez 16 sezonów u boku tak wybitnych śpiewaków, jak Sherrill Milnes, Franco Corelli, Placido Domingo, Jose Carreras. Pytana o ulubionego reżysera, odpowiadała: Franco Zefirelli, o dyrygenta: Carlo Maria Giulini.

***

Kazimierz Kord to jeden z najbardziej wszechstronnych i zasłużonych polskich dyrygentów, którego twórcza osobowość i artystyczny autorytet wywarły przemożny wpływ na kształt polskiego życia muzycznego. 

Dysponował olbrzymim repertuarem: od baroku, po współczesność; od symfoniki, poprzez muzykę oratoryjną, po operę. W swojej refleksyjnej autobiografii "Epizody" przyznawał jednak, że jako dyrygent preferował zawsze muzykę "dramatyczną z dużymi napięciami emocjonalnymi i kontrastami. Raczej smutną i wyrazowo bogatą".

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 19.00