Polskie Radio
Section05
Teresa Żylis-Gara

"Jej życie było przewrotne". Teresa Żylis-Gara we wspomnieniach Anny Lisieckiej

- Jej życie było przewrotne. Wyszła ze szkoły muzycznej w Łodzi i nie dostała najpierw angażów do opery. Powiedziano, że jej głos jest ładny, ale za mały - opowiada o Teresie Żylis-Garze dziennikarka Anna Lisiecka. W "Muzycznej Jedynce" wspominaliśmy światowej sławy śpiewaczkę operową, której drugą rocznicę śmierci będziemy obchodzić 28 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara Maria Szabłowska Anna Lisiecka muzyka klasyczna opera

Z ról operowych Teresy Żylis-Gary

Bohaterką kolejnej audycji z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery" była Teresa Żylis-Gara - światowej sławy śpiewaczka operowa, najsłynniejsza polska sopranistka XX wieku. Obdarzona sopranem lirycznym o niezwykłej barwie i możliwościach dramatycznych artystka występowała na największych scenach świata, między innymi mediolańskiej La Scali, londyńskiej Covent Garden, Operze Paryskiej czy nowojorskiej Metropolitan Opera.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara opera Piotr Nędzyński Dwójka muzyka klasyczna KULTURA

"Śpiew był moją mową, moim życiem". Wspomnienie Teresy Żylis-Gary, legendy polskiej opery

28 sierpnia 2021 roku, w wieku 91 lat, zmarła Teresa Żylis-Gara, światowej sławy śpiewaczka operowa, najsłynniejsza polska sopranistka XX wieku. Obdarzona sopranem lirycznym o niezwykłej barwie i możliwościach dramatycznych artystka występowała na największych scenach świata, między innymi mediolańskiej La Scali, londyńskiej Covent Garden, Operze Paryskiej czy nowojorskiej Metropolitan Opera.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara odeszli 2021 KULTURA MUZYKA

Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman. Koncert gwiazd opery

W audycji przypomnieliśmy koncert z 1977 roku, zatytułowany "Operowe qui pro quo", podczas którego znakomici polscy śpiewacy: sopranistka Teresa Żylis-Gara i tenor Wiesław Ochman, wykonali m.in. najsłynniejsze dzieła operowe Mozarta, Verdiego i Pucciniego. Solistom towarzyszyła Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Jacka Kaspszyka.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Wiesław Ochman Teresa Żylis-Gara opera Jacek Kaspszyk Andrzej Sułek

Wiesław Ochman: słuchanie Teresy Żylis-Gary było mistycznym przeżyciem

- To była wspaniała artystka operowa światowego formatu. Jej kariera była czymś wspaniałym, a jej niezwykła pracowitość doprowadziła do tego, że stała się niezaprzeczalną gwiazdą takich teatrów jak Metropolitan Opera, Opera Paryska i wielu innych. Jej fraza była wrażliwa, od serca, potrafiła w nutach znaleźć coś jeszcze innego, bardziej uczuciowego - tak na antenie Dwójki Teresę Żylis-Garę wspominał znakomity tenor Wiesław Ochman.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara odeszli 2021 Dwójka Beata Stylińska

In memoriam Teresa Żylis-Gara oraz Igor Ojstrach

W minioną sobotę (28.08) w wieku 91 lat zmarła znakomita śpiewaczka Teresa Żylis-Gara urodzona 23 stycznia 1930 roku w Landwarowie k. Wilna. Dwa tygodnie wcześniej (14.08) pożegnaliśmy Igora Dawidowicza Ojstracha, dyrygenta, skrzypka i pedagoga urodzonego w 1931 roku. W audycji "Dźwięki na 96 obrotów" przywołaliśmy wykonania tych znakomitych artystów.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara Dwójka Róża Światczyńska Piotr Metz

Małgorzata Walewska: nasze jury to osoby, które same były kiedyś śpiewakami

- Mamy wyjątkową sytuację, która nie na wszystkich konkursach ma miejsce. Jest to możliwość porozmawiania z jurorami. Po każdym etapie konkursu, kiedy już mamy ogłoszone wyniki i wiadomo, kto nie przeszedł do następnej rundy, my jurorzy jesteśmy do dyspozycji naszych młodych śpiewaków. I każdy z nich może podejść i zapytać o uwagi, które mamy do jego występu - mówiła w Dwójce Małgorzata Walewska, znakomita śpiewaczka, szefowa artystyczna tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Walewska Paweł Siwek Ada Sari Dwójka opera Teresa Żylis-Gara

"Jej niezapomniany sopran był ozdobą teatrów świata". Kancelaria Prezydenta o Teresie Żylis-Garze

"Jej niezapomniany sopran był prawdziwą ozdobą największych teatrów świata, na czele z mediolańską La Scalą i nowojorską Metropolitan Opera" - przekazała we wspomnieniach zamieszczonych po śmierci Teresy Żylis-Gary Kancelaria Prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Teresa Żylis-Gara odeszli 2021 muzyka klasyczna opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Andrzej Duda kancelaria prezydenta

"Teresa Żylis-Gara w każdym teatrze zostawiała cząstkę talentu i osobowości"

- Jej głos był niezwykle nośny, nie wciskał w siedzenie, ale docierał do każdego zakątka sali koncertowej, jakby śpiewała w pokoju. Miała fenomenalną, nieporównywalną z nikim, w swoim okresie technikę - w Programie 2 Polskiego Radia zmarłą dziś (28.08) Teresę Żylis-Garę, najsłynniejszą polską sopranistkę wspominał tenor Wiesław Ochman. 
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara Wiesław Ochman odeszli 2021 Dwójka Monika Zając Roch Siciński

"Odeszła legenda sceny operowej, cześć jej pamięci". Minister kultury żegna Teresę Żylis-Garę

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pożegnał zmarłą śpiewaczkę operową Teresę Żylis- Garę. "Odeszła Teresa Żylis-Gara, najsłynniejsza polska sopranistka, legenda sceny operowej, popularyzatorka polskiej muzyki, pedagog. Cześć Jej pamięci!" - napisał minister Piotr Gliński na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA śmierć Teresa Żylis-Gara opera muzyka klasyczna Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odeszli 2021