Klasycy XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 17:30
W czwartkowy wieczór Andrzej Chłopecki zaprosi do wysłuchania Strawińskiego,Schönberga i Cartera w interpretacjach młodych muzyków pod batutą Pierre'a Bouleza.

Akademicki Zespół Festiwalu w Lucernie powstał w roku 2004 z inicjatywy Pierre’a Bouleza we współpracy z dyrektorem Festiwalu Michaelem Haefligerem. W warsztatach nowej muzyki wzięło dotąd udział 130 młodych muzyków z całego świata. Pod kierunkiem członków paryskiego "Ensemble intercontemporain" studiowali najważniejsze dzieła muzyki współczesnej. Rezultaty tej pracy można usłyszeć podczas koncertów festiwalowych.

Jeden z takich koncertów odbyl sie 1 września ubiegłego roku. Przedstawiono na nim dziela klasyków XX wieku: Igora Strawińskiego, Arnolda Schönberga i Elliota Cartera.

"Symfonie instrumentów dętych" Strawińskiego to jednoczęściowy utwór poświęcony pamięci Claude'a Debussy'ego. Tytuł odwołuje się do pierwotnego znaczenia terminu "symfonia" oznaczającego "zgodne współbrzmienie". Z kolei poemat symfoniczny "Pieśń słowika" wykorzystuje muzykę z drugiego i trzeciego aktu młodzieńczej opery kompozytora "Słowik". "Doszedłem do wniosku - przykrego dla autora dzieł scenicznych, - że muzyka może być w pełni doceniona tylko w wykonaniu koncertowym" wspominał Strawiński w swojej autobiografii.

"Pierrot lunaire" ("Księżycowy Pierrot") Schönberga to cykl utworów na recytatora (w tej roli tradycyjnie występuje śpiewaczka-sopran) i zespół kameralny do tekstów belgijskiego poety Alberta Girauda w tłumaczeniu na niemiecki dokonanym przez Ottona Ericha Hartlebena. Dzieło wykorzystuje technikę melorecytacji;  jest atonalne, lecz jeszcze nie dodekafoniczne – do techniki tej dojdzie Schönberg dopiero w późniejszych latach. "Pierrot" przesiąknięty jest zabawami z liczbami, przede wszystkim z: 3, 7 i 21 (a także jej "odwrotnością", w numerologicznym sensie, 12). Cykl obejmuje z 21 pieśni układających się w 3 części po 7 utworów, przy pojedynczej obsadzie instrumentów utwór wykonuje (wraz z dyrygentem) siedmiu muzyków; nie przypadkiem również Schönberg zaczął pracę nad Pierrotem 12 maja 1912 roku. Dzieło nosi numer opusowy - 21.

"What are Years" to utwór klasyka XX wieku, który nie poddaje się działaniu czasu. Dzieło, przeznaczone na sopran i orkiestrę kameralną, miało premierę w zeszłym roku. Kompozytor skończył wówczas... 102 lata. Ostatni okres był dlań bardzo twórczy: w XXI stuleciu Carter skomponował około 40 nowych utworów.

Do wysłuchania audycji zaprasza Andrzej Chłopecki.

 

Program

Igor Strawiński Symfonie instrumentów dętych, Pieśń słowika

Elliot Carter What are Years na sopran i orkiestrę kameralną

Arnold Schönberg Pierrot lunaire

Wyk. Olivia Stahn - sopran, Akademicki Zespół Festiwalu w Lucernie, Pierre Boulez - dyrygent

(Lucerna, 1.09.2010)

 

6 stycznia (czwartek), godz. 20:20


Czytaj także

100. urodziny Elliota Cartera

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2008 20:03
W Nowych kontrapunktach - 100. urodziny Elliota Cartera. Audycja Andrzeja Chłopeckiego w poniedziałek, 15 grudnia, o 23.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: Pierre Boulez i Mitsuko Uchida wykonują Schönberga

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2009 11:58
25 czerwca 2009, godz. 19:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boulez odkrywa bajkowość partytur Szymanowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2010 00:10
- Muzyka Szymanowskego fascynowała mnie od bardzo dawna - twierdzi jeden z najwvbitniejszych dyrygentów naszych czasów Pierre Boulez.
rozwiń zwiń