Jonathan Fournel: moje życie bardzo przyspieszyło

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 21:00
- Jeszcze niedawno nic tego nie zapowiadało. Bardzo się cieszę, że w Filharmonii Narodowej w Warszawie zagram z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia - mówił francuski pianista Jonathan Fournel przed koncertem w ramach 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 
Francuski pianista Jonathan Fournel
Francuski pianista Jonathan FournelFoto: materiały prasowe

Wariacje Francka i wspomnienia z dzieciństwa

W rozmowie artysta opowiedział o utworach, które wykona podczas koncertu. - Wariacje symfoniczne Cesara Francka zagram po raz drugi, kilka lat temu grałem ten utwór w północno-zachodniej Francji. Franck to kompozytor, którego bardzo lubię, mój ojciec był organistą, w dzieciństwie słyszałem tę muzykę często. Poza tym niedawno nagrywałem kwintet Francka, a wariacje usłyszałem po raz pierwszy, gdy byłem bardzo młody. W środku nagrania była wariacja, której wciąż słuchałem i studiowałem. Granie tego utworu przywołuje wiele wspomnień - przyznał Jonathan Fournel. 

Zróżnicowany program koncertu

Pianista podkreślił, że na program koncertu składają się utwory reprezentujące nieco inny rodzaj muzyki. - Myślę, że wariacjom bliżej jest do muzyki organowej, którą da się słyszeć w Symfonii fantastycznej Hektora Berlioza. Różniące się tekstury i rozmiary orkiestry w każdym z utworów tworzą miłe połączenie, dzięki któremu unikniemy ciężaru symfonii Berlioza - wyjaśnił.

Zmiana z dnia na dzień

Jonathan Fournel wspominał również ubiegłoroczną wygraną w Konkursie im. Królowej Elżbiety. - Poczułem, że moje życie z dnia na dzień zmieniło się całkowicie. Następnego dnia zagrałem koncert, dostałem kilka propozycji występów. Potem agencja, menedżer, wytwórnia płytowa, nagle pojawiło się tyle spraw, szczególnie w porównaniu do czasu pandemii, gdy mój kalendarz był prawie pusty - mówił. 

Posłuchaj
24:23 Filharmonia Dwójki 11 kwiecień 2022 20_24_39v1.mp3 Rozmowa z pianistą Jonathanem Fournelem (Filharmonia Dwójki)

 

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Gość: Jonathan Fournel (pianista)

Data emisji: 11.04.2022

Godzina emisji: 16.45

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mo