Polskie Radio
Section05
Festiwal Beethovenowski

Łukasz Borowicz: u zarania percepcji "Sokrate" leży pewne nieporozumienie

- Satie raczej zawsze kojarzył się wszystkim z artystyczną prowokacją, z jakimiś rzeczami absurdalnymi, wręcz zahaczającymi o pewien abstrakcyjny wymiar. Na zamówienie księżnej de Polignac stworzył dzieło, które miało być muzyką towarzyszącą filozoficznym dysputom. Przekształciło się natomiast w formę, która w muzyce francuskiej ma dość długą tradycję, w coś pomiędzy oratorium a teatrem antycznym, czyli prapoczątkiem opery - mówił Łukasz Borowicz, który poprowadził poniedziałkowy koncert 27. Festiwalu Beethovenowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz Festiwal Beethovenowski Dwójka MUZYKA Erik Satie

Thomas E. Bauer: u Pendereckiego głos jest elementem brzmienia całej orkiestry

- W VI Symfonii Pendereckiego istnieje analogia do "Pieśni o ziemi" Mahlera. W obu czytelny jest motyw natury. Krzysztof Penderecki pasjonował się roślinami, kolekcjonował je w swoim wielkim w ogrodzie - mówił w Dwójce baryton Thomas E. Bauer, który wraz z tenorem Thomasem Mohrem wystąpił podczas 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Z artystami rozmawiał Michał Dębski.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski koncert NOSPR Dwójka Michał Dębski Krzysztof Penderecki

PR24 "Kulturalnie na temat". Adam Rozlach zaprasza na 27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

W dniach 26 marca - 7 kwietnia trwa w Warszawie 27. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W trakcie 13 festiwalowych dni odbędzie się 10 koncertów symfonicznych i pięć kameralnych, podczas których zaprezentuje się wielu znakomitych solistów, dyrygentów i zespołów, zaproszonych przez Elżbietę Penderecką, dyrektora generalnego Festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Festiwal Beethovenowski

Robert Trevino: pamiętajmy, że Ravel był też Baskiem

- Ravel był baskijskim kompozytorem. Dorastał w Kraju Basków, a więc jego związek z tym krajem sięga samego początku jego życia. Jego matka była Baskijką, a on sam mówił po baskijsku tak samo dobrze, jak po francusku - mówił w Dwójce amerykański dyrygent Robert Trevino, który poprowadził wtorkowy koncert (28.03) w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Maurice Ravel MUZYKA Michał Dębski dyrygent Dwójka koncert

Martin Garcia Garcia: miło jest wracać do Warszawy

- Warszawa to dla mnie wspomnienia. I dzięki temu naprawdę miło jest tu wracać. W zasadzie za każdym razem - mówił w Dwójce hiszpański pianista Martin Garcia Garcia. Laureat III nagrody na ostatnim Konkursie Chopinowskim był solistą poniedziałkowego koncertu (27.03) w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski fortepian Karol Furtak Dwójka MUZYKA konkurs chopinowski 2020 koncert

Elżbieta Penderecka: nasza Beethovenowska rodzina się powiększa

- Opieramy się o Beethovena, ale będziemy słuchać także Mahlera, Chopina, Weinberga i Sylwestrowa. Na zakończenie będzie wykonany jeden z najbardziej ukochanych przeze mnie utworów - wielka "siódma symfonia" Krzysztofa Pendereckiego, czyli "Siedem bram Jerozolimy" - mówiła w Dwójce Elżbieta Penderecka, dyrektor artystyczna 27. Festiwalu Wielkanocnego Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Penderecka Andrzej Sułek Dwójka Festiwal Beethovenowski MUZYKA Krzysztof Penderecki

Festiwal Beethovenowski. Wnuk-Nazarowa: nie mogło zabraknąć muzyki ukraińskiej

- Walentyn Sylwestrow to jeden z czołowych współczesnych kompozytorów. Bardzo ciekawa, oryginalna muzyka. Jego Elegia będzie wykonana przez Orkiestrę Kameralną z Radomia, którą poprowadzi Jurek Dybał - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Joanna Wnuk-Nazarowa, członek Rady Programowej 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena i wieloletnia dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Joanna Wnuk-Nazarowa Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

26. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena - inauguracja

"Beethoven – ojciec wielkiego symfonizmu" to hasło przewodnie 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który w niedzielę (3.04) rozpoczął się w Warszawie. Wydarzenie zainaugurowała IX Symfonia Beethovena w wykonaniu Chóru i Orkiestry Narodowego Forum Muzycznego we Wrocławiu pod dyrekcją Giancarla Guerrero i grona znakomitych śpiewaków (m.in. Małgorzata Walewska i Tomasz Konieczny).
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Ludwig van Beethoven koncert Dwójka Andrzej Sułek

Łukasz Borowicz: "Sāvitri" Holsta to bardziej muzyczna medytacja niż opera

- Ta przepiękna filozoficzna historia. Ta rozgrywka, którą prowadzi Sāvitri; rozgrywka dramatyczna, o śmierć i życie jej ukochanego męża. To wszystko jest szalenie ciekawe biorąc pod uwagę całą historię z "Mahabharaty", to jak Holst ją adaptuje na potrzeby opery, zostawiając to co najważniejsze; tę niesłychaną w wyrazie myśl, że wszystko jest iluzją - mówił dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski Beata Stylińska opera Łukasz Borowicz Dwójka rozmowa

Festiwal Beethovenowski. Andrzej Giza: goście z zagranicy ograniczeni do minimum

- Wszyscy wiemy, w jakiej rzeczywistości żyjemy. W związku z tym, ci artyści zagraniczni, którzy byli zaproszeni, zostali przełożeni na kolejne lata. Zrobiliśmy jeden wyjątek dla Gábora Boldoczki, który 22 marca wystąpi z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Dawida Runtza - mówił szef Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena o zbliżającym się Festiwalu Beethovenowskim.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Dwójka Jakub Kukla Festiwal Beethovenowski