Polskie Radio
Section05
Hektor Berlioz

O łódzkiej premierze baletu "Romeo i Julia"

W ramach Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi będzie miała miejsce polska premiera baletu "Romeo i Julia" z choreografią Sashy Waltz. O przygotowaniach i szczegółach spektaklu opowiedzieli w audycji "Przed premierą" aktorzy i twórcy tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  balet Teatr Wielki w Łodzi premiera Hektor Berlioz Monika Zając Dwójka Rafał Janiak Joshua Legge Karolina Urbaniak Anna Krzyśków Zygmunt Dziubiński KULTURA

Michele Spotti: Symfonia fantastyczna Berlioza to doświadczenie absolutnie szalone

- Ta muzyka daje wiele radości, zarówno kiedy słucha się jej na żywo, w sali koncertowej, jak i w radiu. Po prostu w tym dziele znajdziemy mnóstwo efektownych zabiegów. Berlioz był mistrzem w ich kreowaniu i operowaniu nimi w ramach partytury, dlatego Symfonia fantastyczna to utwór, który nigdy nie nudzi słuchacza - mówił w Dwójce Michele Spotti, dyrygent piątkowego koncertu w NOSPR (8.12).
Zobacz więcej na temat:  dyrygent NOSPR koncert Karol Furtak Hektor Berlioz Antonin Dworak Dwójka MUZYKA Michele Spotti Łucja Siedlik

Symfonia Berlioza w interpretacji Emmanuela Krivine'a

W audycji wysłuchaliśmy retransmisji koncertu z Paryża, podczas którego można było usłyszeć m.in. symfonię programową "Harold w Italii" XIX-wiecznego kompozytora i prekursora nowoczesnej kolorystyki. Utwór wykonała Francuska Orkiestra Narodowa pod batutą światowej sławy dyrygenta, którego eleganckie i kolorowe interpretacje uczyniły ulubieńcem wiodących orkiestr i solistów na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Johannes Brahms Hektor Berlioz