Niemieckie Requiem Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 11:28
Philipe Herreweghe, Collegium Vocale Gent i Accademia Chigiana Siena, Orchestre des Champs-Élysées oraz soliści. Wieczorny koncert pierwszego dnia Festiwalu Chopin i jego Europa w Dwójce o 21:00.

Ein Deutsches Requiem Johannesa Brahmsa to utwór powstały pod wpływem śmierci matki kompozytora w 1865 roku. Praca nad Requiem trwała do roku 1868, a ostateczna wersja dzieła składa się z siedmiu części. Wbrew tytułowi, nie jest to jednak msza żałobna, ale raczej liryczna refleksja nad śmiercią, niosąca pocieszenie żyjącym. Brahms wybrał teksty z Biblii Lutra, zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu, skorzystał także z Apokryfów.

Dzieło składa się z siedmiu części ułożonych symetrycznie wokół centralnego, czwartego, ogniwa. Partie solowe pojawiają się w ogniwach trzecim (baryton) i piątym (sopran), części druga i szósta są potraktowane najbardziej symfonicznie, zaś pierwsza i siódma część zaweirają ten sam materiał muzyczny i operują tekstami o podobnym wyrazie. Charakterystyczną ciemną barwę dźwięku pierwszej części Requiem Brahms osiągnął poprzez rezygnację z partii skrzypiec: smyczki tworzą jedynie kontrabasy, wiolonczele i altówki.

Na transmisję z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie zaprasza Piotr Matwiejczuk

Program

Johannes Brahms Niemieckie Requiem op. 45

Wyk. Ilse Eerens – sopran, Andrew Foster-Williams – baryton, Collegium Vocale Gent i Accademia Chigiana Siena, Orchestre des Champs-Élysées, Philippe Herreweghe - dyrygent

16 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

Czytaj także

Chopin i jego Europa, czyli sierpień z gwiazdami

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 11:11
Inauguracja VII Festiwalu Chopin i jego Europa - przebiegającego w tym roku pod hasłem "Od Mahlera do Liszta i Noskowskiego" - już dziś o 18.00. Transmisja w Dwójce!
rozwiń zwiń