X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rule Britannia! - Ostatnia Noc Promsów w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 14:40
Ostatnia Noc Promsów to niezwykłe wydarzenie, łączące wykonania gwiazd z jedynym w swoim rodzaju współprzeżywaniem muzyki. Publiczność reaguje żywiołowo i w znacznym stopniu bierze udziała w wykonaniu niektórych punktów programu.
Audio

Nie jest łatwo dostać się na Ostatni Koncert Promenadowy. Aby dostać miejsce siedzące, należy wykazać się obecnością na co najmniej pięciu wczesniejszych koncertach w ramach bieżącego sezonu Promsów. Natomiast słuchacze, którzy nabyli karnet na miejsca stojące na cały sezon (słynni promersi) mają zapewniony wstęp na Last Night. I to przede wszystkim oni tworzą niezwykła atmosferę tego koncertu.

Początek wieczoru oddany jest gwiazdom - w tym roku będą to Susan Bullock i Lang Lang. Wykonują oni popularne dzieła ze standardowego repertuaru. W drugiej części zaś pojawiają się dzieła coraz lżejsze, zwykle o charakterze patriotycznym, ale, co niezwykłe samo w sobie, nie: nacjonalistycznym.

 

Końcowa sekwencja w tym roku zacznie się od dwóch musicalowych fragmentów Richarda Rodgersa, z których You'll Never Walk Alone z pewnością będzie wykonany przez Chór BBC razem z publicznością - to hymn FC Liverpoolu i Celticu Glasgow. Po tym następuje "program obowiązkowy", powtarzany co roku, czyli Elgar jego Marsz oraz pieśń Land of Hope and Glory. Po tym niezmiennie następuje pojawienie się zaproszonego sopranu w alegorycznej arii z początku XVIII w. - Rule, Britannia!

 

Tradycją Ostatniej Nocy Promsów jest wykonywanie refrenu przez publiczność. Program koncertu kończy niezmiennie hymn Jerusalem Huberta Parry'ego (w opracowaniu Elgara) do słów Williama Blake'a. To ostatni punkt programu, ale nie koniec koncertu...

 

 

...ktory kończy się zawsze odśpiewaniem - przez trzymającą się za ręce, tworzącą jedną wielką społeczność, publiczność - starej szkockiej pieśni Auld Lang Syne.

 

A potem Promsy przechodzą do historii i zaczyna się odlicznaie dni do następnego sezonu.

 

Na transmisję z Londynu zapraszają Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski

Program

Sir Peter Maxwell Davies Musica Benevolens

Béla Bartók Cudowny Mandaryn

Richard Wagner Zmierzch Bogów: Ofiara Brunhildy

Franciszek Liszt I Koncert fortepianowy Es-dur

Fryderyk Chopin Wielki Polonez Es-dur op. 22

Percy Grainger Mo Nighean Dubh (My Dark-Haired Maiden)

Benjamin Britten Przewodnik po orkiestrze w formie wariacji i fugi na temat Purcella op. 34

Richard Rodgers Climb Every Mountain, You'll Never Walk Alone

Sir Edward Elgar Pomp and Circumstance March D-dur nr 1, Land of Hope and Glory

Thomas Arne Rule, Britannia!

Sir Hubert Parry/Sir Edward Elgar Jerusalem

Wyk. Susan Bullock – sopran, Lang Lang – fortepian, BBC Symphony Chorus, BBC Symphony Orchestra, Edward Gardner - dyrygent

10 września (sobota), godz. 20:30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inauguracja BBC Proms - transmisja w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 14:00
Letni festiwal muzyczny w Londynie ma stuletnią tradycję i jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku. Dwójka będzie na miejscu.
rozwiń zwiń