Rule Britannia! - Ostatnia Noc Promsów w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 14:40
Ostatnia Noc Promsów to niezwykłe wydarzenie, łączące wykonania gwiazd z jedynym w swoim rodzaju współprzeżywaniem muzyki. Publiczność reaguje żywiołowo i w znacznym stopniu bierze udziała w wykonaniu niektórych punktów programu.

Nie jest łatwo dostać się na Ostatni Koncert Promenadowy. Aby dostać miejsce siedzące, należy wykazać się obecnością na co najmniej pięciu wczesniejszych koncertach w ramach bieżącego sezonu Promsów. Natomiast słuchacze, którzy nabyli karnet na miejsca stojące na cały sezon (słynni promersi) mają zapewniony wstęp na Last Night. I to przede wszystkim oni tworzą niezwykła atmosferę tego koncertu.

Początek wieczoru oddany jest gwiazdom - w tym roku będą to Susan Bullock i Lang Lang. Wykonują oni popularne dzieła ze standardowego repertuaru. W drugiej części zaś pojawiają się dzieła coraz lżejsze, zwykle o charakterze patriotycznym, ale, co niezwykłe samo w sobie, nie: nacjonalistycznym.

 

Końcowa sekwencja w tym roku zacznie się od dwóch musicalowych fragmentów Richarda Rodgersa, z których You'll Never Walk Alone z pewnością będzie wykonany przez Chór BBC razem z publicznością - to hymn FC Liverpoolu i Celticu Glasgow. Po tym następuje "program obowiązkowy", powtarzany co roku, czyli Elgar jego Marsz oraz pieśń Land of Hope and Glory. Po tym niezmiennie następuje pojawienie się zaproszonego sopranu w alegorycznej arii z początku XVIII w. - Rule, Britannia!

 

Tradycją Ostatniej Nocy Promsów jest wykonywanie refrenu przez publiczność. Program koncertu kończy niezmiennie hymn Jerusalem Huberta Parry'ego (w opracowaniu Elgara) do słów Williama Blake'a. To ostatni punkt programu, ale nie koniec koncertu...

 

 

...ktory kończy się zawsze odśpiewaniem - przez trzymającą się za ręce, tworzącą jedną wielką społeczność, publiczność - starej szkockiej pieśni Auld Lang Syne.

 

A potem Promsy przechodzą do historii i zaczyna się odlicznaie dni do następnego sezonu.

 

Na transmisję z Londynu zapraszają Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski

Program

Sir Peter Maxwell Davies Musica Benevolens

Béla Bartók Cudowny Mandaryn

Richard Wagner Zmierzch Bogów: Ofiara Brunhildy

Franciszek Liszt I Koncert fortepianowy Es-dur

Fryderyk Chopin Wielki Polonez Es-dur op. 22

Percy Grainger Mo Nighean Dubh (My Dark-Haired Maiden)

Benjamin Britten Przewodnik po orkiestrze w formie wariacji i fugi na temat Purcella op. 34

Richard Rodgers Climb Every Mountain, You'll Never Walk Alone

Sir Edward Elgar Pomp and Circumstance March D-dur nr 1, Land of Hope and Glory

Thomas Arne Rule, Britannia!

Sir Hubert Parry/Sir Edward Elgar Jerusalem

Wyk. Susan Bullock – sopran, Lang Lang – fortepian, BBC Symphony Chorus, BBC Symphony Orchestra, Edward Gardner - dyrygent

10 września (sobota), godz. 20:30

Czytaj także

Inauguracja BBC Proms - transmisja w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 14:00
Letni festiwal muzyczny w Londynie ma stuletnią tradycję i jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku. Dwójka będzie na miejscu.
rozwiń zwiń