Koncerty za 24 grosze

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 19:12
Koncerty brandenburskie odnaleziono przypadkiem z papierach po zmarłym Christianie Ludwigu, margrabim Brandenburgii, i sprzedano za 24 grosze. Nawet wówczas nie była to suma oszałamiająca (równowartość czterech funtów wołowiny... albo 22 dzisiejszych dolarów amerykańskich).

Six Concerts avec plusieurs instruments Bach skomponował w Köthen ale zadedykował je margrabiemu BRandenburgii zapewne w nadziei na lepszą posadę. "Miałem szczęście być przez Waszą Wysokość słyszanym kilka lat temu i ponieważ wnosić mogę, iż drobna iskra talentu muzycznego jaką łaskawie obdarzyły mnie Niebiosa sprawiła Waszej Wysokości przyjemność, a to z polecenia Waszej Wysokości iżbym dla Waszej Wysokości skomponował nowe dzieła muzyczne, podporządkowując się tym szlachetnym rozkazom pozwalam sobie przedłożyć Waszej Wysokości moje usługi w postaci tych Koncertów na różne instrumenty, błagając pokornie Waszą Wysokość, aby nie patrzył na błędy tych kompozycji swym wyrafinowanym, krytycznym okiem, które, jak powszechnie wiadomo, Wasza Wysokość ma dla dzieł muzycznych, ale raczej zechce Wasza Wysokość wziąć pod łaskawą rozwagę najgłębszy szacunek i pokorną służbę jaką ośmielam się przedłożyć Waszej Wysokości" - pisał Jan Sebastian Bach. Jego Wysokość łaskawie nie zareagował, a Bach poszukał sobie innego zatrudnienia.

W środowy wieczór usłyszymy trzy z sześciu Koncertów brandenburskich w wykonaniu zespołu Café Zimmermann - francuskiego zespołu, którego nazwa odwołuje się do lipskiej kawiarni, w której założone przez Telemanna i prowadzone przez Bacha Collegium Musicum dawało cotygodniowe koncerty dla wyrobionej publiczności.

Zaprasza Magdalena Łoś

 

Program

Jan Sebastian Bach: V Koncert brandenburski D-dur  BWV 1050, Koncert d-moll BWV 1043, III Koncert brandenburski G-dur BWV 1048, I Koncert brandenburski F-dur BWV 1046

Wyk. Pablo Valetti – skrzypce, Céline Frisch – klawesyn, Café Zimmermann

(Lizbona, 11.03.2011)

28 września (środa), godz. 19:00

Czytaj także

BACH i RSCH, czyli Schumann na ręce i nogi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 17:13
Na spotkanie poświęcone bachowskiej fascynacji Roberta Schumanna zaprasza Adam Suprynowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Bach miał ghostwritera?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2011 07:00
Słynne Suity wiolonczelowe, przypisywane dotychczas lipskiemu kantorowi, skomponowała tak na prawdę jego żona, Anna Magdalena. Tak przynajmniej twierdzi austriacki badacz, Martin Jarvis.
rozwiń zwiń